İşyeri Nace Değişiklik Talep Sistemi Nedir? - E-Devlet Türkiye

İşyeri Nace Değişiklik Talep Sistemi Nedir?Türkçe açılımı Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki sınıflaması olan kod ekonomik işlemlere ait verilerin analizlerinin yapılması, üretilmesi ve paylaşılmasına ilişkin bir başvuru kaynağıdır. Nace kodu, faaliyet konuları doğrultusunda 6 haneli olarak işletmelere verilmektedir.

Nace Kodu

İşyerinize ait sosyal güvenlik kurumu sicil numaranızın ilk iki hanesinden sonraki 6 hanedir. Kayıtlı olduğunuz il ticaret odalarının resmi internet sitelerinde ‘Tecil İlan Kuruluş/ Sicil Kayıtları’ kısmından, firma detaylarına ve nace numarasına ulaşabilirsiniz. Vergi sisteminde ise Maliye Bakanlığı tarafından verilen kodlarla aynı olanlara ulaşırsınız.

İşyeri nace kodu
İşyeri nace kodu

Nace Kodunun Kontrol Edilmesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hazırlanan ‘Mesleklerin Gruplandırılması Rehberi’ kılavuz alınarak kontrol edilmektedir. Meslek kodları ve alt iş kodları ile gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.

Nace Faaliyet Kodunun TOBB’da Aranması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin resmi internet sitesi üzerinden, nace faaliyet adı, nace faaliyet kodu, faaliyet kapsamı, kapsam dışında kalanlar ve meslek grubu tanımı bilgileri verilerek arama yapılmaktadır.

İşyeri Nace Değişiklik Talep Sistemi

Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi üzerinden, işveren prim toplama sistemi başlığı altında ulaşılmaktadır. Kullanıcı girişini sağlayarak ilgili işlemleri yürütebilirsiniz. Sistemde yetkili oluna işyerleri için işyeri kodu, sicil numarası, unvan, işyeri şifresi ve sistem şifresi bilgileri yer almaktadır. E-Devlet kapısı üzerinden de uygulamaya yönlendirme yapılmaktadır.

İşyeri nace kodu değişikliği
İşyeri nace kodu değişikliği

Nace Koduna İtiraz

İşverenin vergi mükellefiyeti olması durumunda, vergi levhasında iş yeri adresi ile sosyal güvenlik kurumunda tescilli iş yeri adresi uyuşmaktaysa ilgili belgelerle sosyal güvenlik kurumuna itiraz dilekçesi yazılmaktadır ve vergi levhasında nace koduna bağlı olarak ilgili durumun düzeltilmesi istenmektedir. İşverenin vergi mükellefiyeti yok ise, dilekçe yazmak suretiyle işyerinin hizmet niteliği belirtilerek iş yerinin yasallığı ile ilgili gerekli belgeler sosyal güvenlik kurumuna teslim edilerek, itiraz edilmektedir.

Sosyal güvenlik kurumu gerekli incelemeleri yaptıktan sonra itirazı değerlendirerek düzeltme işlemleri yapmaktadır. Nace kodunu belirleme hususunda bir problem çıktığı takdirde, belirlenmesi için sosyal güvenlik denetçileri ve incelemeler sonucunda çıkarılan rapor doğrultusunda nace numarasını belirlemekte ve gerekli işlemleri yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın