İşsizlik Ödeneği/iş Kaybı Tazminatı - E-Devlet Türkiye

İşsizlik Ödeneği/iş Kaybı Tazminatıİşsizlik Ödeneği/iş Kaybı Tazminatı

 

Sigortalı bir işte çalışan bireylerin kendi isteklerinin dışında işte çıkartılmalarından sonra çalıştıkları prim gün sayıları esas alınarak belli bir süre boyunca belli bir aylığın PTT bank şubeleri tarafından kendilerine tahsis edilmesidir.

 

İşsizlik Ödeneğinden Yararlanabilmek İçin

 

Bireyin kendi isteği ve kendi kusuru dışında işsiz kalması, en az 120 gün boyunca kesintisiz olarak sigortalı çalışması, kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarıldığı günden itibaren geriye dönük en az 600 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış olması, sigortalı çalıştığı kurum ile hizmet akdinin feshedilmesinden itibaren 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine giderek ya da elektronik ortamda başvurması gerekir.

 

Ayrıca kişilerin işsizlik ödeneğinden faydalanabilmeleri için iş almaya ve çalışmaya hazır bir şekilde bulunmaları gerekir.

 

İşsizlik Ödeneği Almaya Hak Kazananlara Tanınan Haklar

 

İşsizlik ödeneğinin yanında genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesi yeni bir iş bulma arayışları ve meslek geliştirme edindirme ve yetiştirme eğitimi organizasyonlarının işkur birimleri tarafından gerçekleştirilmesi.

 

İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Süreyle Alınır?

 

İş sözleşmesinin feshedildiği günden itibaren geriye dönük 600 gün sigortalı çalışmış olan bireylere 180 gün, 900 gün boyunca çalışmış olanlara 240 gün, 1080 gün çalışmış olanlara 300 gün boyunca işsizlik ödeneği ödenir.

 

İşsizlik Ödeneğinin Ödenmesi

 

Bireylerin işsizlik ödeneği ile ilgili yapmış oldukları başvuruları neticeleri başvurulan ayın sonuna kadar neticelendirilir. Kişilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları üzerinden PTT ya da PTTBANK şubelerinden kendilerine ödenir. İşsizlik ödenekleri her ayın 5’inde ödenir. Kişiler, kimlik numaraları ile beraber PTT şubelerine gidip ödeneklerini alabilirler.

 

İşsizlik Ödeneğinden Yapılan Kesintiler

 

Damga vergisi hariç herhangi bir vergi ya da herhangi bir kesinti yapılması söz konusu değildir.

 

İşsizlik Ödeneğinin Kesilmesi

 

İşsizlik ödeneğini alan kişinin yeni bir işe girmesi ya da haklı bir nedene dayanmaksızın işi reddeden bireylerin bu bildirimlerinin işkur birimlerine yansıması ya da işsizlik ödeneği aldığı süre içerisinde bireyin emekli olması ve emekli aylığını almaya hak kazanması gibi durumların bir araya gelmesinden biri ya da birkaçı aynı anda gerçekleşirse işsizlik ödeneğini alması kesilir.

 

E-devlet uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Haziran 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın