İşsizlik Ödeneği / İş Kaybı Tazminatı Başvurusu Nasıl Yapılır?İşsizlik Ödeneği veya iş kaybı tazminatı, kanunen belirtilen şartları sağlamaları koşuluyla bir kurum veya kuruluşta çalışan kişilerin işten çıkartılmaları sebebiyle aldıkları ödemedir. Hizmet akdinin feshinden sonra 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR biriminden veya en kolay yöntem ile e-Devlet üzerinden işsizlik ödeneği/iş kaybı tazminatı için başvuru yapılabilmektedir.

İş Kaybı Tazminatı
İş Kaybı Tazminatı Nedir?

İşsizlik Ödeneği Başvuru Koşulları Nelerdir?

İşsizlik ödeneğinden faydalanmak İŞKUR web sitesinde belirtildiği üzere 4 şarta bağlıdır. İlk olarak kişi kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkartılmalıdır. İkinci olarak kişi işten çıkartılma sürecinin öncesinde 120 gün hizmet vermiş olmalıdır. Üçüncü olarak kişinin hizmet akdinin sona ermesinden önceki 3 yıllık dönemde minimum 600 gün süresince işsizlik sigorta primini ödemiş olmalıdır. Son olarak hizmet akdinin feshinden sonraki en az 30 gün içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.

İş Kaybı Tazminatı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

İş kaybı tazminatı, özelleştirme nedeniyle işini kaybeden sigortalılara sağlanan ödemedir. İş kaybı tazminatının hesabı ile ilgili İnternet üzerinde birçok iş gücü kaybı tazminat hesaplama programı içeren ve iş gücü kaybı tazminat hesabı yapabilen site bulunuyor. İş kaybı tazminatı, kişinin aldığı günlük net asgari ücretin iki katıdır. İŞKUR tarafından belirtildiği üzere en az 550 gün çalışılmış olması koşuluyla 90 gün ile 240 gün arasında iş kaybı tazminatı ödenmektedir.

İş Gücü Kaybı Tazminat Hesaplama Programı
İş Gücü Kaybı Tazminat Hesaplama Programı Var Mı?

İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına “işsizlik” yazdıktan sonra çıkan arama sonucundaki “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama” linkine tıklayarak sorgulama ekranına geçebilirsiniz. İŞKUR kaydınız bulunmuyor ise web sitesi üzerinden özgeçmişinizi oluşturup e-Devlet üzerinden tekrar sorgulama ekranına dönerek iş gücü kaybı tazminat hesabı ile ödeme detay bilginizi öğrenebilirsiniz.

İş Gücü Kaybı Tazminat Hesabı
İş Gücü Kaybı Tazminat Hesabı

İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına “işsizlik” yazıldığında çıkan “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu” linkine tıklayarak başvuru ekranına geçebilirsiniz. Gelen bilgilendirme yazısını okuduktan sonra sayfanın altındaki yıldızlı kısım işaretlenerek “Devam Et” denildikten sonra gelen başvuru formunda ayrıldığınız işyerinin SSK Sicil No’su, İl – İlçe bilgileri ve sizin işten ayrılış tarihinizi girerek “Başvur” butonuna basarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın