İşlerimizi Hızlandıran E-Devlet | E-Devlet Türkiye

İşlerimizi Hızlandıran E-Devletİşlerimizi Hızlandıran E-Devlet

 

Günümüz teknolojisinden her alanda faydalanmaya çalışıyoruz. İnternetin kullanımı insanların çoğu işini daha hızlı halletmesine olanak sağladı. Banka işlemlerimizi elimizde ki telefonlarla dakikalar içinde yapabiliyoruz, aynı şekilde faturalarımızı da kolayca ödeyebiliyoruz.

 

E-Devlet Neden Kullanışlı?

 

İnternetle kolaylaşan bir diğer hizmet ise devlet dairelerinde ki işlemlerimizdir. E-Devlet hayatımıza girdiğinden beri oradan oraya koşturmak yerine çoğu belgeye bir tıkla ulaşabiliyoruz. Mesela iş başvurusu yaptınız, kabul edildiniz ve sigorta işlemleri için belgelerinizle gelmeniz istendi. Tek yapmanız gereken bir internet kafeye gidip E-Devlet sitesine girmek olacaktır. Gerekli bütün evrakları koşturmadan çıkarabilirsiniz.

 

E-Devlet Sitesine Nasıl Girebilirim?

 

Bu hizmetten faydalanmak için yapmanız gereken size özel bir şifre almak olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve aldığınız bu şifreyle bütün hizmetlere rahatça ulaşabilirsiniz.

 

Şifre almak için ise kimliğinizle birlikte bulunduğunuz şehirde ki postaneye gitmeniz yeterli olacaktır. Şifreniz telefonunuza mesaj olarak gelir ve siteye girip değiştirmeniz gerekir. Güvenliğiniz için e-devlet şifrenizi kimseyle paylaşmamalısınız.

 

 E-Devlet Üzerinden İkametgah ve Nüfus Kayıt Örneği Çıkarmak?

 

İkametgah belgesi ve nüfus kayıt örneği çıkartmak için artık Nüfus Müdürlüğü’ne gitmenize gerek kalmamıştır. E-Devlet sitesine girip arama kısmına ikametgah yazdığınızda direkt belge karşınıza çıkacaktır. İkametgah belgesine tıkladığınızda başka bilgi istemeden belge karşınıza çıkar. Yazdır demeniz yeterli olacaktır.

 

Aynı şekilde nüfus kayıt örneği için de arama bölümüne nüfus kayıt örneği yazdığınızda karşınıza ekran çıkacaktır. Altta ki kutucuğu işaretleyip devam etmelisiniz. Yani bu yukarıda ki bilgilendirmeyi okudum demek oluyor. Karşınıza bu sefer üç seçenek çıkıyor. Nüfus kayıt örneği tipini seçiyorsunuz. Aile, kişi ya da nüfus aile seçeneklerinden birini seçiyorsunuz. İsterseniz olayları göstermesi için vukuatlı nüfus kayıt örneğini seçebilirsiniz. Eski eşiniz varsa onların da görünmesini istiyorsanız bu seçenekte işaretlenmelidir. Yine yazdır diyerek devam edebilirsiniz.

 

Mezuniyet Belgesi de Sorgulatabilirsiniz.

 

E-Devlet sitesine girdiğinizde arama motoruna mezuniyet kelimesini yazarsanız karşınıza seçenekler çıkacaktır. İster yüksek öğrenim yani üniversite diplomanıza, ister lise diplomanıza ulaşabilirsiniz. Çıkan ekranda belge oluştur dedikten sonra yazdır demeniz yeterli olacaktır.

 

E-Devlet ile bir çok hizmete bu şekilde hızlı ve güvenli ulaşabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın