İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü Nedir?Lise öğrenimini tamamlayan gençler, geleceklerini şekillendirdikleri dönemlere adım atarlar. Gençlerin geleceklerinin şekillendiği bu dönem, alınan kararlar açısından çok önemlidir. Doğru meslek seçimi yapan gençlerin, hedef belirlemesi ve belirlenen bu hedeflere ulaşmaları kolaylaşır. Meslek seçimi yaparken sınav sonuçları, ilgi alanları gibi birçok önemli husus vardır. Gençlerin başarılı olmak için adım attıkları yolda, “İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü” meslek seçimi konusunda gençler için adeta bir rehber görevini üstleniyor.

Türk Meslekler Sözlüğü
Türk Meslekler Sözlüğü

Türk Meslekler Sözlüğü’nün Amacı

İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü, her meslek grubunun yer aldığı bir sözlüktür. İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü’nde yer alan mesleklerin her biri ayrı bir meslek koduna sahiptir. Bu sözlükte yer alan meslekler özel olarak sınıflandırılmıştır. İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü’nde bütün meslekler vardır. İş hayatına atılacak olan gençler, üniversiteye giriş sınav sonuçlarından aldıkları puan ile İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü’nü inceleyerek meslekler hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Keşfedilen İlgi Alanları

Her adayın farklı ilgi alanları ve kabiliyetleri vardır. Adayların sınav sonuçlarından gelen puanlarına göre İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü’nde yer alan meslek gruplarından tercih etmek istedikleri mesleği araştırıp, bu sayede meslekler hakkında bilgi sahibi olabilirler.

İŞKUR Meslekler Sözlüğü
İŞKUR Meslekler Sözlüğü

Doğru Meslek Seçiminde Emin Adımlar

Adayların, detaylı bir meslek araştırması yapması için İŞKUR Meslekler Sözlüğü hazırlanmıştır. İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü’nün hazırlanmasında esas alınan neden; mesleklerini tercih edecek adayların sağlıklı ve detaylı bir meslek araştırması yapabilmeleridir.

Meslek Seçim Süreci için Meslekler Sözlüğü

Adayların, meslek tercihi yapmadan önce bu kararın hayatlarını büyük ölçüde etkileyeceğini bilmeleri gerekmektedir. Bu hususun farkında olan adaylar, İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü’nü incelerler. Bu sayede meslek seçimi kolaylaşır. Adayların, İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü’nden yardım alarak karar vermesi bu projenin amaçlarından birisidir.

İŞKUR Meslekler
İŞKUR Meslekler

İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü’ne Nasıl Ulaşılır?

Doğru meslek tercihi için emin adımlar atmak isteyen adaylar için İŞKUR Meslekler Sözlüğü’ne ulaşmak çok kolaydır. İŞKUR’un internet sitesine (www.iskur.gov.tr) girerek İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü’ne ulaşabilirsiniz. Site içi arama kısmına “Meslekler Sözlüğü” yazarak çıkan sonuçlar arasından İŞKUR Türk Meslekler Sözlüğü sayfasını seçerek Meslekler Sözlüğü’ne erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın