İşkur Toplum Yararına Program (TYP) Sorgulama ve Başvurusu Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

İşkur Toplum Yararına Program (TYP) Sorgulama ve Başvurusu Nasıl Yapılır?İşkur; Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı, işveren ve iş arayan kişilere yardımcı olan bir kurumdur.

Toplum Yararına Program

İşkur toplum yararına program, herhangi bir yerde çalışmayan kişileri belirli bir süre iş imkanından yararlandırmak için kurulan bir programdır.

Toplum Yararına Program Çeşitleri

İşkur typ çeşitleri; programın uygulanacağı alana göre şekillenir. Genellikle temizlik, güvenlik, çevre düzenleme gibi konularda toplum yararına programlar düzenlenir.

İŞKUR TYP
İŞKUR TYP

Toplum Yararına Programa Başvuru Şartları

İşkur kayıtlarında işsiz olmak, 19 yaşından en az bir gün almak, malul ya da emekli aylığı almamak, öğrenci olmamak gibi genel şartların dışında program çerçevesinde bazen özel şartlar da gerekli olabilir. Örneğin güvenlik programına başvuru için özel güvenlik sertifikası sahibi olmak gibi.

İŞKUR TYP başvuru
İŞKUR TYP başvuru

TYP Başvuru İşlemleri

  • İşkur typ başvuru formu e-devlette görüntülenir.
  • e devlet kişisel şifresi ve TC kimlik numarası ile internet üzerinden sisteme giriş yapılır.
  • Açılan sayfada “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” sekmesine “işkur” yazılır ve ara merceğine tıklanır.
  • İşkur’a ait hizmetlerin sunulduğu sayfadan yukarıdan aşağıya dördüncü hizmet olan TYP sorgulama ve başvuru başlığına tıklanır.
  • Açılan sayfada bilinen bilgiler uygun yerlere girilerek sorgulama yapılır.
  • TYP başvuru numarası biliniyorsa yazılarak devam et sekmesi tıklanır. Ancak bilinmiyorsa hangi şehirde programa katılmak istenirse o il seçilip devam et butonu tıklanır.
  • Şehir tercihi fark etmeksizin iş alanını önemseyen kişiler uygulama alanı başlığında yer alan çevre temizliği, kamusal alt yapının yenilenmesi, ağaçlandırma, park düzenlemeleri, MEB çevre düzenlemesi, MEB bakım onarım ve temizlik, restorasyon, vadi ve dere ıslahı, erozyon engelleme çalışması, MEB güvenlik gibi hizmetlerden istenilen hizmete tıklanır.
  • Seçilen seçeneklere uygun TYP bulunduğu zaman ayrıntıları sayfaya gelir.
  • TYP numarası, il, ilçe, uygulama alanı, başlangıç, bitiş ve son başvuru tarihleri tüm detaylarıyla incelenir. Uygun görülürse ve katılmak istenirse detay sekmesi tıklanır.
  • Detaylarda günlük çalışma saati, toplam gün sayısı, katılımcı sayısı, seçim yeri gibi bilgiler incelenir. Uygunsa başvur butonu tıklanır.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın