İşkur Kurs Program İlanlari ve Ön Başvuruları Nasıl Yapılır? 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR): İş ve işçi arayanların başvurduğu eski adıyla iş ve işçi bulma kurumudur. İŞKUR istihdama önemli katkılar sağlıyor. Düzenlediği İŞKUR kursları ile ülkemizdeki birçok çalışma alanına kalifiyeli personeller yetiştirmektedir. İŞKUR kursları ile ülkemizde işsiz olan vatandaşlarımız hem meslek sahibi oluyor hem de İŞKUR yönlendirmesi ile iş sahibi oluyorlar. İŞKUR üzerinden yayımlanan kurs ve iş ilanları için bazı şartlara sahip olmanız gerekiyor. Bunlardan en önemlisi başvuru yaptığınız süre içerisinde aktif iş arayan pozisyonunda olmalısınız. İŞKUR kursları ve İŞKUR iş ilanları hem e-devlet üzerinden hem de İŞKUR’un kendi resmi sitesi üzerinden yayımlanmaktadır. Özelikle kurslara başvuru yapmak için ilk önce ön başvuru yapma zorunluluğu vardır. Ön başvurunun ardından asıl kursiyer olabilmek için mülakatlara girmeniz gerekiyor. İŞKUR’un bunu yapmasının sebebi binlerce aday içerisinden kursa uygun kursiyerlere eğitim vererek herkesi kendi yatkın olduğu alana yönlendirmek. İŞKUR kurs ilanlarına nasıl başvuru yapacağımıza bakalım.

  1. Eğer İŞKUR’un kendi sitesi üzerinden başvuru yapacaksanız. Resmi siteye  giriş yapıyorsunuz. Üst menüde iş arayan kısmına mausu getirdiğinizde iş arayan kısmını göreceksiniz. Bu menüye tıklayıp İŞKUR iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada kendi ikamet yerinize göre yayımlanan ilanları bularak, İŞKUR’un internet şubesi aracılığı ile başvuru yapabilirisiniz. Üst menüde iş arayan kısmına mausu getirdiğinizde kurs ve programlar kısmını da göreceksiniz. Tıkladığınızda İŞKUR’ kurs ilanlarını görebilirsiniz. Açılan menüden il, ilçe seçimi yaparak İŞKUR kurslarına ulaşabilirsiniz.
  2. İŞKUR kursları ve İŞKUR iş ilanları yayımlanırken bazı şartları sağlamanızı isteyebilir. Bu şartları okuyarak başvuru yapmanızı öneririz çünkü İŞKUR kuralları çok katıdır. Okumadan yaptığınız bir başvurunun bazen telafisi olamayabilir buna dikkat etmelisiniz.
  3. İŞKUR kurs ilanları ve İŞKUR iş ilanlarına e-devlet üzerinden de başvuru yapabilirisiniz demiştik. E-devlet sitesine girdiğimizde karşımıza çıkan arama çubuğuna İŞKUR kurs ilanları, İŞKUR is ilanları, İŞKUR kursları kelimelerini yazarak arama yaptırdığınızda sizi doğrudan İŞKUR kurs/program ilanları ve ön başvuru sayfasına yönlendirecektir. Buradan il, ilçe, kurs türü, meslek ve tarihi seçerek istediğiniz kursa ön başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz sonucunda size eğitim ve mülakat yerleri hakkında bilgi verilecektir. Asıl kursiyer olabilmek için mülakatları geçip İŞKUR’dan onay almanız gerekmektedir.

İŞKUR kursları bazı vatandaşlarımız için bulunmaz bir fırsattır. Kurs süresince İŞKUR’un belirlediği miktarda kursiyerlere harcırah da ödenmektedir. Tüm vatandaşlarımız İŞKUR kurs ilanları ve İŞKUR iş ilanlarına e-devlet ve İŞKUR resmi sitesinden rahatlıkla başvuru yapabilirler

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın