İŞKUR İş Başvurusu Sorgulaması Nasıl Yapılır?E-Devlet uygulaması hayatımıza girdiğinden beri devlet dairelerinde belki saatlerce beklememiz gereken işlemler dakikalar içerisinde çözüme kavuşuyor. Bir parmağımız ile başvurular yapıp, ödemelerimizi gerçekleştirebiliyor, sorgulamalarımızı yapabiliyoruz. Sağlıktan eğitime, iş başvurularından trafik cezalarına, üzerimize kayıtlı telefonlardan adımıza açılmış davalara kadar daha birçok sorgulama yapabiliriz. İŞKUR’a iş başvurusunu da sistem üzerinde iş başvurusunu da sistem üzerinden yapıp yine başvuru sonuçlarını da İŞKUR kayıt sorgulama ekranından görüntüleyebilirsiniz.

İş ve işçi bulma kurumu sorgulamaları nasıl yapılır?
İş ve işçi bulma kurumu sorgulamaları nasıl yapılır?

E-Devlet uygulamasının bize sunduğu kolaylıklardan biri de ‘iş ve işçi bulma kurumu’ üzerinden yaptığımız iş başvurularını İŞKUR sorgulama ile görüntüleyebiliyoruz.

 İşte Adım Adım İşkur İş Başvurusu Sorgulama:

1- E-devlet sisteminize giriş yapın

E-Devlet üzerinden ‘İş ve İşçi Bulma Kurumu’na yaptığınız iş başvurusunu sorgulamak için öncelikle internet sayfasında adres çubuğuna www.turkiye.gov.tr adresini girmelisiniz.

2- T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi girin

Bu adrese tıkladıktan sonra orada istenilen yerlere T.C. Vatandaşlık numaranız ve e-devlet şifrenizi tuşlayarak sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. (Eğer e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız yazının devamında nasıl şifre edineceğiniz mevcut.)

3- İŞKUR başlığına tıklayın

Sisteme girdikten sonra sayfada bulunan ‘e-hizmetler’ sekmesinden ‘İŞKUR’ başlığını tıklamalısınız.

4-İş başvurusu sorgu ekranını açın

İŞKUR’un verdiği hizmetler arasından ‘İş başvurusu sonucu sorgulama’ butonunu tıklamalısınız. Buradan başvurduğunuz işlerin sonucuna rahatlıkla erişebilirsiniz

E-devlet Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Vatandaşlık işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirmenize olanak sağlayan e-devlet’ in resmi adresi www.turkiye.gov.tr adresidir. Bu adrese arama motorunda adres çubuğuna yazdığınızda ulaşabileceğiniz gibi akıllı telefonlara uygulama olarak da indirebilirsiniz. Apple store ya da google play den arama çubuğuna e-devlet yazarsanız uygulama karşınıza çıkacaktır. Uygulamadan ya da internet adresinden e-devlet sayfasına eriştikten sonra ‘giriş yap’ sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme erişim sağlayabilirsiniz.

İşkur iş başvurusu sorgulama
İşkur iş başvurusu sorgulama

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifrenizi unuttuysanız veya ilk defa alacaksanız tek yapmanız gereken yanınızda T.C kimlik kartınızı alarak PTT şubesine gitmeniz. PTT şubesinden 2 Türk Lirası karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Kimlikle şifre alınmasının temel sebebi başkalarının sizin adınıza şifre almasını ve dolayısıyla sizin e-devlet sayfanıza erişmesini engellemektir. Şifreyi aldıktan sonra kolay hatırlayabileceğiniz bir şifre ile değişmeniz gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın