İŞKUR İş Arayan Üyelik Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

İŞKUR İş Arayan Üyelik Nasıl Yapılır?Gelişen teknolojinin ve internet ağının sunduğu imkanlar dahilinde artık hemen her işlem internet üzerinden gerçekleştirilmektedir ve bu işlemlerden biri de, iş veya işçi bulma işlemidir. İnternet ağına erişimi olan pek çok işverenin internet üzerinden iş ilanı vermesinin yanı sıra iş arayan kesim de, işverenlerin yayımladığı internet ilanları ile işlerini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle bu yazımızda, iş arayan on binlerce insanın iş bulmasına olanak tanıyan ve Türkiye’deki istihdamın korunmasını ve geliştirilmesini amaç edinerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kurulmuş olan İŞKUR’a üyelik nasıl gerçekleştirilir ve İŞKUR iş arayan girişi yapmanın şartları nelerdir sorularını ele alacağız.

İŞKUR İş Arayan Girişi
İŞKUR İş Arayan Girişi Yapmanın Şartları Nelerdir?

İŞKUR İş Arayan Üyeliği Nasıl Gerçekleştirilir?

Lise ve üniversite mezunlarının sıkça başvurduğu İŞKUR iş arayan hizmeti, iş bulma ve yönlendirme olanaklarının yanı sıra mesleki eğitim kursları da vermektedir. Bu nedenle İŞKUR, pek çok mezun ve iş arayan statüsündeki vatandaşın en çok başvurduğu iş bulma platformlarından biridir. Peki, İŞKUR iş arayan üyeliği nasıl gerçekleştirilir?

İŞKUR İş Arayan
İŞKUR İş Arayan Girişi Nasıl Yapılır?
  • İş arayan üyeliğini başlatabilmek için yapmanız gereken ilk şey, İŞKUR’un resmi sitesine girmek ve sağ üst kısımda, mavi buton halinde yer alan internet şubesi seçeneği ile sayfayı yönlendirmektir.
  • Açılan internet şubesi sayfasında karşınıza, “İş Arayan” ve “İşveren” olmak üzere iki farklı seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden “İş Arayan” seçeneğinin altında yer alan “Üye Ol” butonuna tıklayınız.
  • Açılan ekranda, üyelik sözleşmesi ile ilgili kısa bir metin bulunmaktadır. Bu metni okuduktan sonra “Onaylıyorum” butonuna tıklayınız.
  • Yeni açılan sayfada T.C. kimlik numarası, ad-soyad, baba adı ve doğum tarihi bilgilerinin girilmesi istenmektedir. Bu bilgileri girdikten ve güvenlik kodunu yazdıktan ve en altta yer alan kişisel bilgilerin paylaşılmasına dair onay kutusunu işaretledikten sonra “İleri” butonuna tıklayınız.
  • İstenen tüm kişisel bilgiler girildikten ve onay işlemleri gerçekleştirildikten sonra bir de sisteme e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girmeniz gerekmektedir. E-posta veya telefon numarasının girilmemesi durumunda sistem tarafından gönderilecek olan üyelik onaylama işlemi tarafınıza iletilmeyecektir. Onay kodunun iletilmemesi durumunda üyeliğiniz aktif edilmeyecektir.

İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

İŞKUR’a başarılı bir şekilde giriş yapıldıktan sonra, sunulan seçenek başlıkları doğrultusunda ve İŞKUR’un yönergelerini izleyerek gerekli bilgileri doldurmalı ve bir özgeçmiş hazırlamalısınız. Özgeçmişinizi doğru bir şekilde hazırladıktan sonra kriterlere göre arama yaparak, İŞKUR iş başvurusu internet üzerinden gerçekleştirilebilir.

İŞKUR İş Başvurusu
İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bunun yanı sıra bulunduğunuz il ve ilçede yer alan İŞKUR şubelerinde size atanmış olan danışmanınızla görüşme sağlayabilir ve birebir görüşme ile danışmanınızın size iş bularak yönlendirmesini de tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 1 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın