İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri Nasıl Yapılır?


Sendika üyelik işlemleri 7 Kasım 2013 tarihinden itibaren e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Sadece e-Devlet şifresini alarak üye olunmaktadır. Herhangi bir PTT şubesinden şifre temin edilebilir.

Sendika Üyelik Şartları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte, sendika üyeliği için bazı şartlar getirilmiştir.

  • Üye olacakların belirli bir mesleklerinin olması gerekmektedir.
  • Sendika üyeliği serbesttir. Yalnız, işçi ve işverenler aynı iş kolunda ve aynı zamanda birden fazla sendika üyeliğinde bulunamazlar.
  • Birden fazla sendika üyelik bulunulduğunda, sonraki üyelikleri geçersiz sayılmaktadır.
  • İşçiler ancak çalıştıkları işyerinin iş kolunda kurulu bir sendikaya üyelik yapabilmektedirler.
  • Bir yıldan fazla işsiz kalanların sendika üyelikleri sona ermektedir.
  • SGK’dan toptan ödeme alarak iş yerinden ayrılan işçilerin de sendika üyeliği sona ermektedir.
Sendika Üyelik
Sendika Üyelik İçin Gereken Şartlar

Sendika Nedir?

Sendika; işçilerin veya işverenin çıkarlarını korumak, yeni hakların sağlanması ve istihdam koşullarını devam ettirmek için yasalar uyarınca kurulan bir kuruluştur. Üyelere hizmet sağlanması, çalışan insanların daha iyi koşullarda daha iyi ücretler alması için pazarlık yapmak bir sendikanın görevidir. İlk işçi sendikası 31 Temmuz 1952’de kurulmuştur.

Sendika Üyeliği Ne İşe Yarar?

Sendika üyelik formu doldurulduktan sonra başlayan sendika üyeliği, işçiler için büyük önem taşımaktadır. Sendikalı olmak yasal hakların korunmasını sağlar. Daha iyi ücretlerin alınması ve sosyal hakların sağlanmasında yardımcı olur. Ayrıca işyerindeki çalışma olanaklarını daha doğru bir hale getirmek için çabalar. İşçilerin ikramiye, tazminat, ihbar, fazla mesai, izin gibi konulardaki hakların sağlanması için sendikalı olmak önemlidir.

Sendika Üyelik Formu
Sendika Üyelik Formu Nasıl Doldurulur?

Sendika Üyeliği Nasıl Olur?

Sendika Üyeliği Nasıl Olur? Sendikaya üye olmak için alınan şifre ile e-Devlet’e giriş yapılmasının ardından ‘’e-Hizmetler’’ butonuna tıklanır. Birçok kategori bulunmaktadır. Buradan ‘’Kişisel Bilgiler ‘’ kısmına giriş yaptıktan sonra ‘’İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri’’ hizmetine tıklandığında sendikalar listelenmiş olacaktır. İşçiyi hangi iş kolu temsil ediyorsa seçip, üyelik başvurusu yapılır. Tamamlanan başvuru sonrasında sendika tarafından değerlendirmeye alınır.

Sendika Üyeliği Nasıl Olur?
Sendika Üyeliği Nasıl Olur?

Hangi Sendika Seçilmelidir?

İşçiler, haklarını koruyup savunacak sendikalara üye olması çıkarlarının korunması açısından önemlidir. 20 iş kolu bulunmaktadır. Sigortaya kayıt olunduğunda bu iş kollarından birine kayıt yapılmış olunur. Sendika üyeliği için sadece kayıt olunan sendikalardan bir tanesi seçilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın