İşbaşı Eğitim Teşvik Yönetimi Nedir?


İŞKUR tarafından uygulanan İşbaşı Eğitim Programı (İEP) binlerce işsiz ve üniversiteli genç tarafından sevilip uygulanıyor. İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında işyeri için belirlenen kontenjan kapsamında İEP programı ile çalıştırılan personelin maaşı ve sigorta primi İŞKUR tarafından ödeniyor. İşbaşı eğitim teşvik yönetimi hem çalışana hem işverene büyük avantajlar sunuyor.

İşbaşı Eğitim Teşvik Yönetimi
İşbaşı Eğitim Teşvik Yönetimi Faydaları Nelerdir?

Programın İşverene Sunduğu Avantajlar

  • İEP süresince İŞKUR tarafından şirkete tanınan çalışan kontenjanı kadar personel istihdam edebilir.
  • Program sonunda eğer programa katılan personeli işe almak isterse prim teşvikinden yararlanabilir.

Programın Personele Sunduğu Avantajlar

  • Henüz üniversite öğrencisi olan bir genç para kazanırken aynı zamanda çalışabileceği veya çalışamayacağı sektörü bu sayede belirleyebilir.
  • İşsizler bu program sayesinde iş bulabilirler.

İşveren Olarak Kimler Yararlanabilir?

Kimler yararlanabilir diye soracak olursanız kısaca bahsedelim:

  • En az 2 çalışan personeli bulunan ve İŞKUR’a kayıtlı işverenler, noterler, ticaret ve sanayi odaları gibi yerler programdan yararlanabiliyor.
İşbaşı Eğitim Programı
İşbaşı Eğitim Programı

Personel Olarak Kimler Yararlanabilir?

  • Herhangi bir üniversitenin ön lisans ya da lisans programında okuyan ya da mezun; açık öğretim fakültesi öğrencileri; ilkokul, lise, ortaokulu açıktan bitirenler ve işsizler İEP’ten yararlanabiliyor.
  • İşverenin birinci derece veya ikinci derece akrabası yine o işveren ile çalışarak bu programdan yararlanamaz.

Program Süresi Ne Kadardır?

Program süresi 320 gün olmak üzere günde maksimum 8 saattir. Bu saatler gün içerisinde herhangi bir zaman dilimi olarak belirlenebilir, böylece üniversite öğrencisi de ders saatleri dışında ayarlayarak program kapsamında çalışabilir.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı
İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı

İşbaşı Eğitim Programı Sonrasında Teşvik Uygulaması Nedir?

Şirketinize İEP ile gelen ve bu programı başarı ile bitirmiş bir personeli program sonrasında da istihdam etmeniz halinde, sigorta primindeki işveren payı bir süre İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Bu düzenleme ile özel sektörü canlandırmak ve işsiz vatandaşlar ile işverenleri kaynaştırmak hedeflenmiştir.

Hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran e-Devlet uygulaması İşbaşı Eğitim Teşvik Yönetimi araştırma konusunda da büyük kolaylık sağlıyor.

Öncelikle e-Devlet uygulamasına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesine tıklayın. Önünüze çıkan seçeneklerden İşbaşı Eğitim Teşvik Yönetimini seçerek yetkili olunan işyerleri listesini görebilirsiniz. İşbaşı Eğitim Programı kesinlikle hem çalışan ve hem işveren için bulunmaz bir şanstır. Çalışan personel farklı sektörler deneyerek en verimli olduğu işi seçerken, işveren de işine en uygun adayı bulmak için deneme şansı elde ediyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 9 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın