İş Kazası ve Meslek Hastalığı E-Bildirim Nedir?


E-Devlet kapısının sağladığı pek çok hizmetten biri olan iş kazasi e bildirim oluşturma işlemi, Sosyal Güvenlik Kurumu dahilinde düzenlenmektedir. İş kazası meslek hastalığı e-bildirim hizmetinden faydalanmak için e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu hizmet e-Devlet sistemi üzerinden verilmez, sistem sizi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi sitesine aktarır.

İş Kazasi E-Bildirim
İş Kazasi E-Bildirim

İş Kazası E-Bildirim Nedir?

İş kazası, çalışan ya da iş yeri elemanlarından herhangi bir ögenin zarar gördüğü durumların genelini kapsamaktadır. Böyle durumlar yaşandığında gerekli önlemleri almak ve doğru yolu izlemek için iş kazasının bildirilmesi gerekir. Bildirimler online olarak yapılabilmektedir. Bu durumda iş kazası e-bildirim olarak tanımlanır.

İş kazası meslek hastalığı e-bildirim oluşturmak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmak gerekir. Bu şekilde iş yerinin ceza alması engellenmiş ve ülkedeki iş kazası değerlendirme çalışmalarına katkı sağlamış olunur.

İş Kazası Meslek Hastalığı E-Bildirim
İş Kazası Meslek Hastalığı E-Bildirim

İş Kazası ve Meslek Hastalığı E-Bildirim Nereye Yapılır?

İş kazası meslek hastalığı e-bildirim yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna doğrudan ya da online olarak başvurmak gerekir. Online işlemleri e-Devlet kapısı üzerinden yapabilirsiniz. Gerekli bildirimler, işveren tarafından kolluk kuvvetlerine derhal, ilgili kuruma olayın gerçekleştiği tarihten sonra üç iş günü içinde yapılması gerekir.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı E-Bildirim Nasıl Yapılır?

İş kazası bildirimleri iki farklı yoldan yapılmaktadır. Doğrudan başvuru yapmak için kuruma gitmeniz gerekir. Elektronik ortamdan ise başvuruları, e-Devlet kapısı bünyesinde yer alan iş kazası e-bildirim hizmeti üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İş Kazası E-Bildirim
İş Kazası E-Bildirim

Hizmetten yararlanmak için e-Devlet sayfanıza kimlik numaranız ve şifrenizle girmeniz gerekir. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden yardım alabilir ya da doğrudan kurumdan başvuru seçeneğini değerlendirebilirsiniz. E-bildirim yapacak vatandaşların izlemesi gerek yol şu şekilde olacaktır:

  • Ana sayfa bölümlerinden olan “Kurumlar” seçeneğini seçin.
  • Açılan sayfada “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçeneğine tıklayın.
  • Bu kurum kapsamındaki işveren uygulamaları hizmetlerden biri olan “İş Kazası ve Meslek Hastalığı E-Bildirim”i seçin.
  • Yeni açılan sayfa sizi kurumun internet sitesine yönlendirmek için “Uygulamaya Git” butonunu sunuyor. Butona basın ve gereken onaylamaları yaptıktan sonra bildirim oluşturun.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın