İnsan Hakları İhlal BildirimiGeçmiş yıllarda devletle ilgili işlemlerde sıra beklemesi, imza için kapıdan kapıya dolaşması kişiyi bıktıran zamanını çalan bir durum halini almıştı. Teknolojinin hayatımıza dâhil olması ile birlikte artık çoğu konuda internet üzerinden işlemlerimizi yapmak daha akla yatkın hale geldi. Bireylerin kamu hizmetlerinden yararlanması için açılan e-Devlet sistemi ile pek çok işimizi, kapı kapı dolaşmadan tek bir noktadan tek bir işlemle yapabilmek büyük kolaylık sağlamaktadır.

E-Devlet Kapısı üzerinden alabileceğiniz hizmetlerden biri de insan hakları ihlal bildirimidir.

İnsan Hakları İhlali Nasıl Gerçekleşir?

İnsan hakları, doğuştan gelen haklardır. Kişinin sosyal sınıfı, dili, dini, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun ayrım yapılmadan her insanı kapsar ve onun onurlu, özgür, ayrımcılığa uğramadan yaşaması için gereklidir. İnsan hakları sadece insanı korumak için değil, gelişmesini sağlamak ve kaliteli bir yaşam sürmesi için değerlidir.

Buradaki insan hakları ihlalinin sorumlusu devlettir. İnsan hakları; Yaşama ve kişi dokunulmazlığı, işkence yasağı, düşünce ve ifade özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü, ayrımcılık yasağı, çalışma hakkı… Gibi hakları içerir. Bu hakların kaynağı insan hakları Evrensel Beyannamesidir ve bu beyannamede tüm haklar açıkça bildirilmektedir.

İnsan Hakları İhlali Bildirimi İşleminin Amacı Nedir?

Çevremizde karşılaştığımız ya da kendi üzerimizde yaşadığımız herhangi bir olayın hak ihlali olduğunu düşünüyorsak, durumu hemen yetkili mercilere bildirmeliyiz. Bunu yapmanın en güvenli ve en kolay yollarından biri e-Devlet Kapısıdır. Yaptığımız bildirim, insan olmanın verdiği vicdani yükümlülük ve vatandaşlık görevimizdir.

İnsan hakları ihlal bildiriminin takibi, yine e-Devlet Kapısı sisteminde ” İnsan Hakları İhlali Bildirimi Sorgulama” bölümünden yapılabilir.

İnsan Hakları İhlal Bildirimi Nasıl Yapılır?

İnsan hakları ihlal bildirimi, e-Devlet Kapısı üzerinden aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılabilir.

  • www.turkiye.gov.tr adresine T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılır.
  • Ana sayfadaki arama butonuna ” insan hakları ihlal bildirimi” yazılır.
  • Çıkan sayfadaki ” İçişleri Bakanlığı/İnsan Hakları İhlal Bildirimi” butonuna basılır.
  • Bu sayfada bir takım bilgiler istenmektedir. Özellikle tanık olduğunuz ihlali ayrıntılı olarak anlatmanız olayları tüm açıklığı ile ifade etmeniz önemlidir. Bu sayfadaki kısımları doldurduktan sonra başvur butonuna tıklayıp işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Not: e- Devlet Kapısına (turkiye.gov.tr) giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bölümünden Devlet ve Mevzuat kutucuğuna tıklayarak, çıkan sayfadaki İçişleri Bakanlığı kısmından İnsan Hakları İhlali Bölümünü seçerek de bu işlemi yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın