İnsan Hakları İhlal Bildirimi Sorgulama


Günümüzde kamu kuruluşları ile ilgili işlemlerimizi yapmamızın kısa yollarından biri de e-Devlet kapısıdır. Oldukça anlaşılır ve basit adımlarla gerçekleştirdiğimiz işlemler sayesinde geçmiş dönemlerdeki karmaşık durumlardan kurtulmuş oluyoruz.

İnsan hakları ihlal bildirimi sorgulama da bunlardan birisidir. Herhangi bir nedenden dolayı, bulunduğumuz insan hakları ihlal bildirimi işlemimizin takibini de e-Devlet kapısından yapabiliriz.

İnsan Hakları İhlali Nedenleri Nelerdir?

İnsan hakları, insanın doğumundan tüm yaşam evresini kapsayan ve insanca yaşama özgürlüğü için gerekli olan haklardır. Bir insan dini, ırkı, cinsiyeti, ekonomik durumu, sınıfı ne olursa olsun bu haklardan yararlanır. Kişi hak ve hürriyetlerinin önüne kimse ket vuramaz. İnsanca yaşamak, hayatında saygı görmek, ayrımcılığa uğramamak, insan gelişimine katkıda bulunmak bu hakların ortaya çıkmasının başlıca nedenleridir.

İnsan haklarının ihlali söz konusu olduğunda muhatabınız devlettir. Yani ihlalden sorumlu taraf devlettir. Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Sistemi insan hakları çerçevesinde düzenlenmiştir.

İnsan hakları; yaşama hakkı, kişi dokunulmazlığı, düşünce ve ifade özgürlüğü, sağlık hakkı, mülk edinme hakkı, seçme ve seçilme hakkı, devlet hizmetlerinden eşit şekilde yararlanma hakkı ve benzeri hakları kapsar. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde insan hakları detaylandırılmıştır.

İnsan Hakları İhlali Bildirimi ve Sorgulama İşlemi Nedir?

Yaşadığımız düzen içinde hak ihlaline uğrayabilir ya da başka bir kimsenin bu ihlale uğradığına şahit olabiliriz. Böyle bir durumda insan olmanın verdiği sorumluluk ile insan hakları ihlal bildirimi yapmalıyız. Bu bizim insan olarak yapmamız gereken vicdani bir yükümlülüktür. Yaptığınız bildirimin takibini ve sonucunu, e-Devlet Kapısı üzerinden insan hakları ihlal bildirimi sorgulama işlemi ile yapabilirsiniz.

İnsan Hakları İhlali Bildirimi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnsan hakları ihlali bildirimi sorgulama e-Devlet Kapısı üzerinden aşağıdaki gibi yapılabilir.

  • www.turkiye.gov.tr adresine T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılır.
  • Ana sayfadaki arama butonuna ” insan hakları ihlal bildirimi sorgulama” yazılır.
  • Çıkan sayfadaki ” İçişleri Bakanlığı/İnsan Hakları İhlal Bildirimi sorgulama” butonuna basılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın