İnönü Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

İnönü Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama Nasıl Yapılır?e-Devlet sistemi üzerinden verilen hizmetlerden birisi de “Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama” işlemidir. Bu işlem sayesinde elektronik olarak alınan belgelerin doğruluğu teyit edilir.

Evrak Doğrulama Sistemi Nasıl Çalışır?

Elektronik belgeler hazırlanırken her belge için özel bir kod belirlenir. Bu hizmet sayesinde bireyler bu kodu tarayarak belgenin gerçekliğini kontrol edebilme imkânına sahip olurlar.

İnönü Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi

Evrak Doğrulama Sistemi İnternet Üzerinden Yapılabilir Mi?

“Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama” işlemi oldukça basit ve hızlı şekilde yapılabilmektedir. Bu işlemi e-Devlet üzerinden yapmak için bir e-Devlet şifresine ve kimlik numarası dışında hiçbir şeye gereksiniminiz yoktur.

Evrak Doğrulama Sistemi Ne İşe Yarar?

Bu hizmet sayesinde size verilen belgenin geçerliliğini ve doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Bu hizmet sayesinde belge sahteciliğinin önüne geçmek hedeflenmektedir.

İnönü Üniversitesi Evrak Doğrulama
İnönü Üniversitesi Evrak Doğrulama

Adım Adım Evrak Doğrulama Sistemi Rehberi

İnönü Üniversitesi Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama işlemini gerçekleştirmek için şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

1) e-Devlet sistemine giriş yapınız. e-Devlet sistemine giriş yapmak için e-Devlet şifresine ve kimlik numarasına ihtiyacınız var. Eğer e-Devlet şifresine sahip değilseniz en yakın postaneden şifre alabilirsiniz.

2) e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra önünüze çıkan ekranda “Kurumlar” yazan yere tıklamanız gerekmektedir. “Kurumlar” kısmında e-Devlet tarafından hizmet veren bütün kurumlar listelenmektedir.

3) ”Kurumlar” ekranına geldikten sonra ekranda bulunan kategorilerden  “Üniversiteler” kategorisini seçmeniz gerekmektedir. Bu ekranda e-Devlet hizmeti veren bütün üniversiteler listelenmektedir.

4) ”Üniversiteler” sekmesine geldikten sonra bu sekmede listelenen üniversiteler arasından “İnönü Üniversitesi” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu sekmede İnönü Üniversitesi tarafından verilen tüm e-Devlet hizmetleri listelenmektedir.

e-Devlet Evrak Sorgulama
e-Devlet Evrak Sorgulama

5) “İnönü Üniversitesi” hizmetlerinin listelendiği kısma geldikten sonra bu hizmetler arasından “Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama” hizmetini seçmeniz gerekmektedir.

6) Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama hizmetini seçtikten sonra sistemin yoğunluğuna bağlı olarak on saniye ile bir dakika içerisinde hizmet ekranı açılacaktır.

7) Sistem ekranı açıldıktan sonra yapmanız gereken şey elektronik belgede yer alan doğrulama kodunu ekrandaki ilgili yere yazmanız. Elektronik belgelerde bu kod genelde sayfanın en altında ve ortasında yer almaktadır.

8) Hizmet ekranına elektronik belge doğrulama kodunu girdikten sonra “Devam” yazan kısma tıklamanız gerekmektedir. Sistem kodu taradıktan sonra belgenin doğruluğu ve geçerliliği hakkında size bilgi verecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 24 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın