IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?IMEI yani Türkçe haliyle, Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği. Piyasada bulunan bütün telefonların mutlaka olması zorunlu olan numarasıdır. Her telefonun kendi ait ve özel olan bu numarası telefonların kayıp olması durumunda çalınması durumunda ilk işe yarayacağı bilgidir.

Imei sorgulama BTK
Imei sorgulama BTK

Telefonunuzun başına bir iş gelmesi durumunda polise gidip bilgi vereceğiniz zaman sizlerden isteyeceği ilk bilgi IMEI bilgisi olacaktır. Bazen IMEI değiştirme işlemleri illegal yollarla kişilere problem çıkarmaktadır. Sizlerin hiçbir zaman telefonunuzun IMEI numarasını başkası ile paylaşmamanızı uyarıyoruz.

IMEI Numaramı Nasıl Öğrenebilirim?

Eğer bataryalı bir telefon kullanıyorsanız, bataryayı çıkarıp boş kalan kısımda bir IMEI numarasını bulacaksınız. Bataryası çıkmayan telefonlarda ise genellikle garanti belgesi üzerinde yazacaktır.

Eğer bunların hiç birine ulaşamadıysanız şimdi vereceğim kodları girerek IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz. Telefonunuz arama ekranına gelerek *#06# yazarak arama tuşuna basınız. Ve karşınıza IMEI numaranız çıkacaktır. Farklı bir yöntem ise, android cihazlar için ayaralar-telefon hakkında bölümünde bulabilirsiniz. Ios cihazları için ise ayarlar-genel-hakkında bölümünde bu numaraya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

E devlet imei sorgulama işlemleri nasıl yapılır
E devlet imei sorgulama işlemleri nasıl yapılır

IMEI Numaram Değiştirdiler mi?

Şuan aklımıza gelen ilk şey bu olsa gerek. Acaba kullandığımız telefonun IMEI numarası bana ait mi yoksa değiştirildi mi? Bunun öğrenmenin yolu yukarıda size belirttiğim şekilde telefonunuzda bulunana IMEI numarasını bir yere not alın. Ardından e devlet IMEI sorgulama işlemi yaparak size ait olup olmadığını öğrene bilirsiniz.

Nasıl IMEI Sorgulama Yapabilirim?

Bu sorunun cevabını mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. IMEI sorgulama telefon için en önemli işlerden birisidir. Bu işlemi yaparken e devlet telefon IMEI sorgulama işlemi için yeterli olacaktır. Şimdi sizlere nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatalım.

  • Bu web sitesinden tarayıcınız üzerinden giriş yapınız.
  • Karşınıza çıkan giriş yöntemlerinden birini seçiniz.
  • Türkiye Cumhuriyeti TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazarak giriş yapınız
  • Arama bölümüne IMEI sorgulama BTK yazınız.
  • Karşınıza çıkan ekranda sizlerden 15 haneli IMEI numaranızı isteyecektir. Boş olan yere IMEI numaranızı yazarak sorgula tuşuna basın
  • Sizlere telefonunuz markasını IMEI numaranızın kayıtlı olup olmadığın bu bölümden öğrenmiş olursunuz.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın