IMEI Kayıt Hakkı Sorgulama Nasıl Yapılır?Yurt dışından aldığınız telefonu Türkiye sınırları içinde kullanmak için telefonun IMEI numarasını kaydettirmeniz gerekmektedir. Bu kayıt hakkı sınırlıdır. Yani belirli sayıda cihazı yurt dışından alıp ülkeye sokabilirsiniz. Yurt dışından gelen cihazlar eğer IMEI kaydı yapılmazsa belirli bir süre sonra kapanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yurtdışından getirdiğiniz cihazın IMEI kaydını yaptırmanız gerekmektedir.

IMEI kayıt hakkı sorgulama
IMEI kayıt hakkı sorgulama

​​​​​​​IMEI Kayıt İşlemi İnternet Üzerinden Yapılabilir Mi?

E-devlet servisini imei kayıt hakkı sorgulama için kullanabilirsiniz. e devlet imei kayıt hakkı sorgulama işlemi oldukça basittir ve zaman almaz. Bu işlem için gereken tek şey internete bağlı bir cihaz ve bir e devlet şifresidir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sağlanan bu hizmet sayesinde IMEI kaydınızı hızlı ve kolay şekilde sorgulayabilirsiniz.

IMEI Kayıt İşleminin Önemi Nedir?

Bu hizmet sayesinde yurtdışından getirdiğiniz cihazların IMEI kaydını yaptırmanın yanı sıra üzerinize kayıtlı yurtdışından gelen Cihazların da listesini de görebilmektesiniz. Böylece dolandırılma ve kaçakçılık olaylarının önüne geçmek hedeflenmektedir.

edevlet imei kayıt hakkı sorgulama
edevlet imei kayıt hakkı sorgulama

Adım Adım IMEI Kayıt Hakkı Sorgulama Rehberi:

  1. Öncelikle internet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmak için kimlik numaranız ve şifreniz gereklidir. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden şifre alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  2. e-devlet sitesinde girdikten sonra açılan ekranda yer alan içeriklerden “Kurumlar” yazan yere tıklayınız.
  3. Kurumlar bölümünde alfabetik sıra ile işlem yapabileceğiniz her kurum listelenmiş durumdadır. Bu sayfada yer alan harflerden ”B” harfine tıklayınız.
  4.  “B” harfine tıkladıktan sonra açılan ekranda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu seçin
  5. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu seçtikten sonra birçok hizmetle karşılaşacaksınız. edevlet imei kayıt hakkı sorgulama işlemi için ekranda görülen hizmetlerden “Kayıtlı Cihazlarım ve Kayıt Hakkı Sorgulama“ yazan hizmete tıklamanız gerekmektedir.
  6. Bu ekranda daha önce kayıt ettirdiğiniz cihazları ve kayıt hakkınızın bulunup bulunmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer ekranda “Kayıt yaptırabilirsiniz” bilgisini görüyorsanız yurtdışından getirdiğiniz cihazın kaydını yaptırabilirsiniz demektir.

IMEI Kayıt İşlemi Başka Şekilde Yapılabilir Mi?

Daha kolay şekilde bu hizmetten yararlanmak için e-devlet adresine giriş yaptıktan sonra ekranda yer alan arama kısmına ““Kayıtlı Cihazlarım ve Kayıt Hakkı Sorgulama“ yazmanız yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın