IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?


Gelişen teknoloji, her geçen gün bir başka yeni model elektronik cihazın piyasaya sürülmesine imkan vermektedir. Bu nedenle pek çok kişi bugün kullandığı bir akıllı cihazın yeni modeli çıktığı anda telefonunu değiştirme ihtiyacı hissetmekte ve yeni modele yönelmektedir fakat ülkemizdeki mevcut şartlar nedeniyle yeni cihaz sahibi olmak pek de kolay değildir. Fiyatların yüksek olması nedeniyle yeni akıllı telefon sahibi olamayan bireyler çareyi, cihazı yurtdışından almakta bulmaktadır. Bu nedenle cihazlar yurtdışından alınmaktadır fakat cihaz gümrükten geçtikten sonra yasal olarak kullanılabilmesi için IMEI kaydı oluşturulması gerekmektedir. Peki, imei kaydı nedir ve imei kaydı nasıl yapılır?

IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?
IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kaydı Nedir?

IMEI kaydı nedir sorusunu en basit haliyle cevaplayacak olursak eğer “Yurtdışından alınan cihazların Türkiye sınırları içerisinde yasal olarak kullanılabilmesi için BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından kayıt altına alınması işlemidir.” şeklinde açıklayabiliriz.

Her cihaz için eşsiz bir kimlik amacını güden imei kaydı ücreti son zamlardan sonra harç parası olarak 618 Türk Lirası olmuştur.

IMEI Kaydı Ücreti
IMEI Kaydı Ücreti

Telefon IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışından cihaz getiren herkesin en çok merak ettiği sorulardan birisi de telefon imei kaydı nasıl yapılır, sorusudur. Telefonunuzun IMEI kaydını yaptırabilmeniz için öncelikle kayıt hakkının sorgulanması, sorgulama sonucunda o yıl için geçerli olan harç parasının yatırılması gerekmektedir.

e-Devlet Üzerinden IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

Kayıt hakkının sorgulanması ve belirtilen harcın yatırılarak dekont sahibi olunmasının ardından kayıt işlemine devam edilmelidir çünkü bu aşamada henüz kayıt işlemi gerçekleşmiş sayılmamaktadır. Yurtdışından cihaz getiren bireylerin bir diğer önemli sorusu olan e devlet imei kaydı nasıl yapılır sorusu ise kayıt işleminin bir sonraki aşamasını kapsamaktadır. Peki, e-Devlet üzerinden IMEI kaydı nasıl yapılır?

e Devlet IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?
e Devlet IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?
  • Öncelikle kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet’in resmi sitesine giriş yapmalısınız.
  • Ardından arama kutusuna “IMEI Kaydet” yazmalı ve açılan sayfadaki formu doldurmalısınız.
  • Form içerisinde “Başvuru Türü”, “Cep Telefonu”, IMEI No 1”, “IMEI No 2”, “IMEI No 3”, Yurda Giriş Belge Türü”, Belgenin Ait Olduğu Ülke”, “Belge No.” ve “Yurda Giriş Tarihi” kısımları yer almaktadır.
  • Bir sonraki aşamada harç ödemesi işlemleri karşınıza gelecektir. Harç ödemesini online olarak bankalar üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ödeme işlemleri de tamamlandıktan sonra e-Devlet tarafından ödemenizin gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilecektir. Ödemenin sisteme düşmesi durumunda “Ödemeniz alınmıştır.” İfadesi ile karşılaşırsınız. Bu ifadeyle karşılaştıktan ve bilgilerinizi kontrol ettikten sonra işlemi onaylayabilir ve süreci başarılı bir şekilde sonlandırabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 4 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın