İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması Nasıl Yapılır?


İmar barışı kayıt başvurusu, ruhsatı bulunmayan ya da uygun olmayan yapıların kayıt altında tutulması amacıyla yapılan düzenleme için yapılıyor. 2018 yılından daha önce yapılmış tüm yapıları kapsayan bu düzenleme ile her evin tapusu bulunacak, binaların daire sayısı, metrekaresi ve yüzölçümü gibi detayları belirlenebilecek.

İmar Barışı Nedir?

İskanı bulunmayan yapıların belirlenen bir tutar ile kayıt altına alınması ve iskana sahip olması amacıyla yapılan düzenlemeler İmar Barışı altında değerlendirilir. 31.12.2017’den önce yapılan tüm yapıları kapsayan bu uygulama, yapı kayıt belgesi düzenlemesi ile başlamaktadır.

İmar barışı
İmar barışı

İmar Barışı Kayıt Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmar barışı kayıt başvurusu için izlemeniz gereken yol şu şekilde olmalıdır:

  • Başvurunuzu yapmak için ilk olarak e-devlet sitesine T.C. kimlik numaranız ve belirlemiş olduğunuz şifre ile giriş yapmalısınız.
  • Sonrasında “Kurumlar” sayfasından “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” bölümüne geçmelisiniz.
  • Bu sayfada yer alan “İmar Barışı Sorgulama ve Kayıt Başvurusu” seçeneğine tıklayarak yeni açılan sayfadaki “Yeni Başvuru” butonuna basın.
  • Yeni açılan sayfada bir bilgilendirme yazısı yer alıyor. Bu yazıyı okuyup onayladıktan sonra devam et seçeneğini tıklayın.
  • Karşınıza gelen sayfada kişisel bilgilerinizi ve yapıya ait ön bilgileri isteyen bir form olacak. Bu formu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurun. Devam et butonuna basın.
  • Açılan sayfada yapınızın adresini, ada ve parsel bilgilerini, emlak vergi birim değerini, metrekare üzerinden yüz ölçümünü ve yapı sınıfını eksiksiz olarak girin.
  • En son da yapınıza ait fotoğrafları ekleyin ve başvurunuzu iletin.
İmar barışı kayıt başvurusu
İmar barışı kayıt başvurusu

İmar Barışı Kayıt Başvurusu Son Tarih Ne Zaman, Ödeme Nasıl Yapılır?

İmar barışı kayıt başvurusu için son tarih 15.06.2019 gününde son bulmuştur. Ancak başvurusunu gerçekleştiren vatandaşlar için ödeme süresi peşin olarak 31.12.2019 gününe kadar belirlenmiştir. (Bu bilgiler son güncellemelere göre düzenlenmiştir.)

İmar Barışı Kayıt Başvurusu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmar barışı kayıt başvurusu yaparken yapı ile bilgileri doğru ve tam vermeyi, başvuru ve ödeme tarihlerine dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Bu şekilde herhangi bir sorun yaşamadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın