İller ve İlçeler Arası Mesafe Sorgulama Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

İller ve İlçeler Arası Mesafe Sorgulama Nasıl Yapılır?İller ve İlçeler Arası Mesafe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin 783.562 km² toprağında 81 il ve 957 ilçe bulunmaktadır.En batımız Çanakkale-Gökçeada’dan en doğumuz olan Iğdır-Aras Irmağı dil kesimidir ve bu iki mesafe arası 1565 km’dir. En kuzey ucumuz olan Sinop-İnceburun ile en güney yerimiz Hatay-Beysun arasında ise 666 km’dir.

İller ilçeler arası mesafe çok çeşitlilik göstermektedir.

İller ilçeler arası mesafe karayollarından nasıl hesaplanır?
İller ilçeler arası mesafe karayollarından nasıl hesaplanır?

İller İlçeler Arası Mesafe Hesaplama Nereden Yapılır?

İller ilçeler arası mesafe hesaplama yapmak için Karayolları Genel Müdürlüğü sekmesinde bulunan ”İller ve İlçeler Arası Mesafe Sorgulama” sekmesinden kolaylıkla yapabilirsiniz.Bu sisteme girip iller ve ilçeler arası mesafe karayolları sekmesi üzerinden istenilen yerler arasındaki mesafe öğrenilebilir.

İller ilçeler arası mesafe hesaplama nasıl yapılır?
İller ilçeler arası mesafe hesaplama nasıl yapılır?

İller ve İlçeler Arası Mesafe Hesaplama Aşamaları (Adım-Adım)

1-Öncelikle Google üzerinden E-devlet’e erişerek sisteme T.C.Kimlik Numarası ve şifre girilerek giriş yapılmalıdır.

2-Giriş yapıldıktan sonra karşımıza çıkan E-Hizmetler,Kurumlar,Belediyeler,Firmalar ve Hızlı Çözüm sekmelerinden ”Kurumlar” sekmesine tıklanır.

3-”Kurumlar” sekmesine tıkladıktan sonra A harfinden Y harfine kadar butonlar bulunur.Bu butonlardan ”K” harfine tıklanır.

4-”K” harfine tıkladıktan sonra karşınıza ”Karayolları Genel Müdürlüğü” çıkacaktır.Buradan Karayolları Genel Müdürlüğüne tıklanır.

5-Karşınıza Karayolları Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu hizmetler çıkar.Bu hizmetler arasından ”İl-İlçe Mesafe Sorgulama” ve ya ”İller Arası Mesafe Sorgulama” sekmelerine tıklanır.

6-”İl-İlçe Mesafe Sorgulama” sekmesine tıkladıktan sonra Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sitesine yönlendirilirsiniz.Bu sitede karşınıza çıkan ekranda il ve ilçe seçimleri olacaktır.Önce başlangıç noktası olan il ve ilçe girilir.(Örneğin:İzmir ili ve Karşıyaka ilçesi arasındaki mesafeyi öğrenmek için İl kısmına İzmir seçilip ilçe kısmına Karşıyaka’yı seçerseniz İzmir ile Karşıyaka arasında kaç km mesafe olduğunu öğrenebilirsiniz)

7-”İller Arası Mesafe Sorgulama” sekmesine tıklarsanız da yine aynı olan Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sitesine yönlendirilirsiniz.Yine aynı şekilde bu sitede de karşınıza çıkan ekranda öğrenmek istediğiniz iki ili yazarak aralarındaki mesafeyi öğrenebilirsiniz.(Örneğin: Giresun’dan İzmir’e tatile gideceksiniz ve Giresun ile İzmir arasındaki mesafenin ne kadar olduğunu merak ediyorsunuz ve Giresun ile İzmir arasındaki mesafeyi öğrenmek istiyorsunuz.Öncelikle ilk kutucuğa Giresun’u ikinci kutucuğa ise İzmir’i seçerek Giresun ile İzmir arasındaki mesafenin kaç km olduğunu öğrenebilirsiniz.)

Siz de bu 7 aşamayı yerine getirerek  iller ve ilçeler arası mesafe hesaplaması yapabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın