İkraz Sigorta Poliçe Görüntüleme Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

İkraz Sigorta Poliçe Görüntüleme Nasıl Yapılır?E-Devlet kapısı bünyesinde yer alan kurumlar içinde bulunan İlksan tarafından verilen hizmetlerden biri olan ikraz sigorta poliçe görüntüleme, online olarak rahatlıkla yapılmaktadır. Bunun için e-devlet sistemi aracı olmakta ve vatandaşları kurumun kendi sitesine yönlendirmektedir. Var olan bu hizmet sayesinde ikraz kullanımı esnasında düzenlenmiş sigorta poliçelerine ulaşım sağlanabilecek.

İkraz ne demektir?
İkraz ne demektir?

İkraz (Borç Alma) Ne Demektir?

İkraz ya da diğer anlamıyla borç alma, bir sigorta şirketinin sigortalı bireyin poliçisindeki birikimlerinin yaklaşık %95’ini yıllık faiz ile birlikte borç alabilmesi durumudur. İkraz durumunda, poliçe üzerinde var olan tüm haklar dokunulmazdır. Kişi borcunu ödemeden %5’lik gider vergisini ödemek şartı ile sigortasından faydalanmaya devam edebilmektedir.

İkraz Sigorta Poliçe Görüntüleme E-Devlet Kapısı Üzerinden Yapılır mı?

İkraz sigorta poliçe görüntüleme hizmetine e-devlet kapısı aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bu hizmet İlksan kurumunun kendi internet sitesi üzerinden verilmektedir. E-Devlet, vatandaşların kurumun sitesine yönlenmeleri için yardımcı olmaktadır. İlksan’ın sitesine girdikten sonra ihtiyacınız olan görüntülemeyi yapabileceğiniz sayfa açılacaktır.

İkraz sorgulama poliçe görüntüleme
İkraz sorgulama poliçe görüntüleme

İkraz Sigorta Poliçe Görüntüleme Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden sigorta poliçe görüntelemesi yapmak için izlenmesi gereken yol şu şekilde olmalıdır:

  • E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. Bu hizmet sisteme giriş yapmadan alınamaz.
  • Ana sayfada yer alan alt bölümlerden “Kurumlar” seçeneğini seçin.
  • Yeni açılan sayfada bulunan listeden “İlksan” seçeneğini bulun ve tıklayın.
  • Bu sayfada kurumun sitesine yönlendirme yapacak buton yer alıyor. “Uygulamaya Git” yazan butona basın.
  • Şimdiki sayfada kurumun sizden istediği üyelik bilgilerini girin, üye değilseniz üye e-devlet şifreniz ile de giriş yapabilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra ikraz sigorta poliçe görüntülemesini yapabilirsiniz.

İkraz Sigorta Poliçe Görüntüleme Yapmak için Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlksan tarafından verilen hizmetlerden biri olan ikraz sigorta poliçe görüntüleme işlemini, e-devlet kapsı üzerinden yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta sisteme giriş yapma gerekliliğidir. Sisteme giriş yapamayan vatandaşlar bu hizmetten yararlanamaz. Eğer şifreniz bulunmuyorsa ya da kaybolduysa en yakın PTT şubesinden yeni bir şifre alabilirsiniz. Bunun yanında sizden istenen bilgileri doğru ve tam girmeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın