İçişleri Bakanlığı Apostil Belge DoğrulamaUluslararası resmi işlemleri daha pratik ve nitelikli hale getirebilmek için 1961 yılında çerçeve kuralları belirlenerek yürürlüğe konulan önemli bir yenilik yaşanmıştır: Apostil Onayı. Lahey’de kararlaştırılan bu sözleşme ile kamu alanında önemli bir adım atılmıştır. Pek çok resmi kurum ve kuruluş için önem arz eden bu sistem, İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstermektedir.

APOSTİL NEDİR?

Mevcut bir resmi belgenin gerçek olup olmadığı incelenerek farklı bir ülkede de geçerli olup olamayacağını araştıran bir çeşit onay sistemi olarak bilinir. Bu sistemi kullanabilmek için Lahey Konferansı hükümlerine uymak ve bu yapıya üye olmak zorunluluğu bulunmaktadır. Sahip olduğu belgeyi doğrulatmak ve farklı bir ülkedeki geçerliliğini sorgulatmak isteyen bireyler artık e-Devlet sistemi üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirler.

E-DEVLET NEDİR?

Teknolojik gelişmelere ve dijital yeniliklere ayak uydurabilmek için bir takım değişiklikler yapmak kaçınılmazdır. E-Devlet sistemi de bu amaçla ortaya çıkan bir fikirdir. Devletin resmi olarak uygulamaya koyduğu bu sistem, vatandaşların internet ortamında ilgili devlet kurumuna ulaşarak resmi işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmeleri için yürürlüğe konulmuştur. Hemen hemen tüm resmi kurumlara ulaşma imkanı veren e-Devlet sistemi, vergi ödemelerinden askerlik sorgulamaya, sınav başvurularından akıllı telefon kaydetmeye kadar pek çok işlemi sanal ortamda halletmeyi sağlar. E-Devletin sunduğu hizmetlerden birisi de Apostil Belge Doğrulama işlemidir.

E-DEVLET NASIL KULLANILIR?

Bu sistemden yararlanabilmek için herhangi bir ön başvuru, kayıt ya da form işlemine gerek görülmez. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi yardımıyla bu sisteme girebilir. E-Devlete ilk kez giriş yapacak olan bireyler herhangi bir PTT şubesine giderek şifre almalılardır. İlgili şubeye 2 TL tutarında bir ödeme yaparak anında şifre almak mümkündür.

APOSTİL BELGE DOĞRULAMA NASIL YAPILIR?

  • Türkiye.gov.tr adresinden şifre ve kimlik numarası yardımıyla sisteme giriş yapılır
  • Açılan ana ekranın en üst bölümünde yer alan arama çubuğuna ‘Apostil Belge Doğrulama’ yazarak açılan başlık seçilir
  • Bu adımların ardından ekrana gelen sayfadaki ‘sıra no’ ‘doğrulama kodu’ ve ‘tasdik tarihi’ alanlarına ilgili bilgiler girilir ve en altta yer alan ‘SORGULA’ butonuna tıklanır.
  • Tüm bu işlemler sonrasında ilgili belgenin doğrulanması tamamlanır

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın