Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır?Hızlı geçiş sistemi (HGS), otoyol ve tüm boğaz köprülerinden alınan geçiş ücretidir. Bu geçiş çipli etiket ile sağlanmaktadır. Bu sistemi almak için kimlik, ruhsat veya fotokopisi gerekmektedir. Kurum başvurularında ayrıca temsil belgesi istenmektedir. Kiralık araçlar için kimlik, ruhsat veya fotokopisi ve kiralık araç sözleşmeleri gerekmektedir.

HGS Nedir?
HGS Nedir?

HGS Araç İhlali Sorgulama

HGS araç ihlali sorgulaması yapıldığında ihlalli geçiş bilgileri öğrenilir. Bu sistem, gişelerden geçişte bekleme olmadığı için ihlale açıktır. Ayrıca HGS cihazında bakiye yoksa bu da geçiş ihlali sayılmaktadır. Cihaza 15 gün içinde bakiye yüklendiği zaman ceza uygulanmaz.

HGS Geçiş İhlali Nereden Sorgulanır?

Ücretli gişelerden geçerken geçiş ücreti ödenmediğinde, bu durum kameralar tarafından anında tespit edilmektedir. Plakayı okuyan kamera, cezalı geçişi sisteme bildirir. HGS geçiş ihlali sorgulamasını, eğer sürücüler böyle bir durumdan şüpheleniyorlarsa yapabilirler. Bu işlem PTT’den ‘’Geçiş İhlali Sorgula’’ bölümünden gerçekleştirilir. Diğer bir sorgulama şekli e-Devlet adresinden yapmaktır. Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü ile Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’nin internet sitelerinden yapılabilir. Ziraat Bankası ve QNB Finansbank’ın mobil veya internet şubelerinden sorgulanabilir.

HGS Geçiş İhlali
HGS Geçiş İhlali

HGS Geçiş İhlali Yapılmadığının Düşünülmesi

Sürücü kendisine HGS ile ilgili yanlış bir ceza kesildiğini düşündüğünde, mahkemeye dilekçeyle başvurulabilir. İtiraz sonucunda sürücü haklı bulunursa plakaya işlenen ceza ortadan kalkmış olur. Ayrıca HGS etiketi zedelenmiş, yanlış yapıştırılmışsa ve aracın ön camı metalikse HGS geçiş noktalarında okunamıyor. Bu sebepler de geçiş ihlali sayılmaktadır. Bu tür konuları bilmemek haksız yere ceza alındığının düşünülmesine sebep olmaktadır.

HGS Borç İhlali

HGS borç öğrenme için e-Devlet sisteminden e-Hizmetler bağlantısı açılmalıdır. PTT Genel Müdürlüğü menüsündeki ceza tutarı ‘’Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama’’ ile öğrenilmektedir. Bakiye olmadan geçiş yapmak ihlalli geçiş sayılmaktadır. Geçiş ihlali yapan sürücülere ceza kesilir. Sürücüler bu cezaları; banka şubelerinden, mobil uygulamalarından ve internetteki şubelerden ödeyebilirler.

HGS Borç Öğrenme
HGS Borç Öğrenme

HGS Bakiye Sorgulaması Nasıl Olur?

HGS bakiyesinin 444 1 778 veya 0 850 460 60 60 telefon numaralarından sorgulama yapılabilir. Ayrıca e-Devlet sisteminden ilgili sayfaya giriş yaparak bakiye sorgulaması yapılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra PTT internet adresinden ‘’HGS Bakiye Sorgulama’’ bağlantısıyla da bakiye miktarını öğrenmek mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın