Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır?Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile sürücüler, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Boğaz Köprüleri ve karayollarından, geçmişte olduğu gibi bilet kesilerek geçmek yerine Hızlı Geçiş Sistemi’ni tercih ediyor. HGS; radyo frekansları ile aracı tanımlayıp geçiş ücretini sürücüden alan, taşıtların gişelerden daha hızlı ve sıra beklemeden geçiş yapmalarını sağlayan bir sistemdir. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile Otoyol geçişlerinde, uzun kuyruklar olmaz.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Nasıl Temin Edilir?

Hızlı Geçiş Sistemi’ni PTT’den ya da bankalardan alabilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi’ni PTT’den almak isteyenler bir ücret karşılığında alabilir. Bankalar da ise o bankaya ait kredi kartınız ya da mevduat hesabınız varsa ücret ödemeden Hızlı Geçiş Sistemi’ni alabilirsiniz.

HGS hesap bilgileri sorgulama
HGS hesap bilgileri sorgulama

Hızlı Geçiş Sistemi Başvuru Adımları

Hızlı Geçiş Sistemi başvurusunu yapmadan önce aracınızın üzerine tanımlı başka bir HGS olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden “Araç Plakanız” ve “TC Kimlik Numaranız” ile yapabilirsiniz. HGS başvurunuzu yaparken “Kimlik Fotokopisi” ve “Araç Ruhsatınız” ile HGS’yi, PTT şubelerinden ve ya karayollarındaki PTT şubelerinden alabilirsiniz. PTT gişelerinde, HGS başvurusu yapmak istediğinizi söyleyerek kolay bir şekilde HGS alabilirsiniz. HGS kart alım ücreti, 5 TL’dir. HGS kartınızı aldıktan sonra kullanıma açılması için belli bir limiti, HGS kartınıza yüklemelisiniz.

Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulama

“HGS hesap bilgileri sorgula” işlemini birden fazla kurum üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. En çok tercih edilen HGS bakiye sorgulama işlemi yolu, E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamadır. Diğer HGS bakiye sorgulama işlemi yapmanın yolu; bankalar, PTT ve telefon aracılığıyla yapılan sorgulama işlemleridir.

Hızlı Geçiş Sistemi
Hızlı Geçiş Sistemi

Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri Sorgulamak için İzlenecek Adımlar

En çok tercih edilen HGS hesap bilgileri sorgulama işlemi için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapılır. E-Devlet şifreniz yok ise bu şifreyi PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Üzerinden HGS Hesap Bilgileri Sorgulama

Sisteme giriş yaptıktan sonra “Merhaba, Size Nasıl Yardım Edebilirim?” kısmına yani site için arama kısmına “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır?” yazarak, arama sonuçlarında çıkan ilk maddeyi seçerek HGS hesap bilgileri sorgulama sayfasına geçiş yaparsınız. Adınıza kayıtlı HGS Hesap bilgilerinizi bu ekrandan sorgulayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın