Helal Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır? - E-Devlet Türkiye

Helal Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır?Helal sertifikası ürünün hammadde halinden satışa sunulduğu son haline kadar bütün aşamalarının İslami kriterlere uygun olması durumunda verilen bir belgedir. Bu sertifikayı veren farklı kurum ve kuruluşlar vardır, bunlardan bir tanesine başvurulup kurumun istediği aşamalardan geçtikten sonra, İslami kriterlere aykırı bir şey bulunmaması sonucu helal belgesi alınabilir. TSE de Türkiye’de helal belgesi veren kurumlardan bir tanesidir.

TSE Hangi Ürünlere Helal Belgesi Verir, Standartları Nelerdir?

TSE et ve et mamullerinden hazır yemeklere, baharatlardan gıda katkı maddelerine kadar birçok ürüne helal belgesi vermektedir. Ayrıntılı listeye buradan ulaşabilirsiniz: https://tse.org.tr/IcerikDetay?ID=41&ParentID=34

Helal Belgesi, TS OIC/SMIIC 1: 2011 Helal Gıda Genel Kılavuzu’nda yer alan standartlara göre verilmektedir. TSE helal belgesi standartlarını ayrıntılı bir şekilde incelemek isterseniz, kılavuza şu linkten erişebilirsiniz: http://www.helalvesaglikli.org/docs/kongre2013/sozlu/28.pdf

TSE Helal Belgeli Firma Sorgulama

İki farklı yöntem ile TSE helal belgeli firma sorgulaması yapılabilir. Eğer belli bir ürün grubuna ait bütün firmaların listelenmesini istiyorsanız ya da sorgulamak istediğiniz firmaya dair elinizde ayrıntılı bilgi mevcut değilse birinci yöntemi kullanabilirsiniz. Elinizde firmaya ait TS numarası, firmanın bulunduğu il gibi ayrıntılı bilgiler var ise ikinci yöntemi takip edebilirsiniz.

Yöntem 1:

  • https://www.turkiye.gov.tr/tse-helal-belgeli-firma-sorgulama adresine gidiniz.
  • Açılan sayfada sorgulamak istediğiniz firmanın ürün grubunu seçiniz ve ‘Sorgula’ butonuna tıklayınız.
  • Seçtiğiniz ürün grubuna ait TSE helal belgeli firmaların listesi karşınıza çıkacaktır.
  • Listede firmaya ait şu bilgilere ulaşabilirsiniz: Firmanın adı, adresi, bulunduğu il, telefonu, aldığı belgenin numarası, belgenin son geçerlilik tarihi ve belge durumu. Dilerseniz ‘Detay’ butonuna tıklayarak firmanın e-mail adresi gibi daha detaylı bilgileri de görüntüleyebilirsiniz.

Yöntem 2:

  • https://www.turkiye.gov.tr/tse-belgeli-firma-sorgulama adresine gidiniz.
  • Belge tipi olarak sorgulamak istediğiniz firmaya göre; helal gıda belgesi, helal kesim belgesi, helal kozmetik uygunluk belgesi, helal temizlik ürünleri ve dezenfektanlar ya da helal turizm belgelerinden birinizi seçiniz.
  • Daha sonra sorgulamak istediğiniz firmaya dair bilgileri doldurunuz.
  • Eğer bu bilgilerden biri ya da birkaçını bilmiyorsanız birinci yöntemi takip edebilirsiniz.
  • Bütün bilgileri doldurduktan sonra ‘Sorgula’ butonuna tıklayınız.
  • Açılan pencerede sorgulama sonucu görüntülenecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın