Helal Belgeli Firma Sorgulaması Nasıl Yapılır? | E-Devlet Türkiye

Helal Belgeli Firma Sorgulaması Nasıl Yapılır?Helal belgesi nereden alınır? Helal belgesi nasıl alınır? Helal belgesi olan firmalar nelerdir ve bu firmaları nereden öğrenebilirsiniz?

Helal belgesi belirli şartları yerine getiren firmalara verilen sertifikadır. İlk olarak Malezya’da ortaya çıkan uygulama ülkemizde de uygulanmaktadır. Helal belgesi olan firmalar hangileri öğrenmek için e-Devlet üzerinden kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen helal belgesine sahip olan firmalar ve bu firmaların detaylı bilgileri sizlere sunulacaktır. Sorguyu nasıl yapacağınıza dair detaylı açıklamaları ve yol haritasını yazımızda bulabilirsiniz.

Helal Belgesi Olan Firmalar
Helal Belgesi Olan Firmalar

Helal Belgesi Olan Firmaları Sorgulatma İşlemi e-Devlet’e Üzerinden Gerçekleştirilebilir Mi?

Helal Belgesi olan firmalar sorgulamasını yapabilmek için e-Devlet’in kendi resmi sitesi üzerinden T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle veya diğer yöntemlerle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

Sisteme giriş yapabilmek için PTT şubelerinden şifre almanız gerekmektedir. Anlaşmalı bankalar üzerinden mobil bankacılık ya da e-imzanız veya mobil imzanız var ise bu yollarla da giriş yapabilirsiniz.

Helal Belgesi Olan Firmalar Sorgulama
Helal Belgesi Olan Firmalar Sorgulama

Helal Belgesi Olan Firmalar Sorgusu Nasıl Yapılır?

  • E-devlete giriş yapmanızın ardından ana sayfada bulunan arama motoruna “Helal belgesi olan firmalar”, “Helal belgesi” veya “Helal belgesi olan firmalar sorgulama” gibi sorgulamak istediğiniz işlemin anahtar kelimelerini yazmanız gerekmektedir.
  • Arama sonuçlarında çıkan “Türk Standartları Enstitüsü/Helal Belgeli Firma Sorgulama” bağlantısına tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan sayfada helal belgesi olan firmalardan öğrenmek istediğiniz ürün grubunu seçiniz.
  • Sistem sorgulamayı otomatik olarak yapacak ve sonuçları liste halinde size sunacaktır. Tablo halinde sunulan sonuçlarda firmalara ait bilgiler ve helal sertifikasının geçerlilik durumları da yer almaktadır.
Helal Belgesi Olan Firmalar Sorgulama Nasıl Yapılır?
Helal Belgesi Olan Firmalar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Helal Belgesi Olan Firmalar Sorgusu İçin Diğer Yöntem

  • E-Devlete’ girişinizin ardından ana sayfadaki arama motorunun altına bulunan “Kurumlar” başlığına tıklayınız.
  • Açılan sayfanın üst kısmında yer alan harflerden “T” harfini seçtikten sonra bağlanılan sayfanın alt kısmında bulunan “Türk Standartları Enstitüsü” yazılı yere tıklayınız.
  • “e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler” başlığının altında bulunan “Helal Belgeli Firma Sorgulama” bağlantısına tıklayınız.
  • Sorgulamak istediğiniz ürün grubunu size sunulan alanlardan seçerek  ya da boşlukları doldurarak sorgula butonuna basınız. Sistemin bulduğu helal belgesi olan firmalar sonucu tablo halinde karşınıza çıkacaktır.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın