Hayvanların Ticari Film, Benzeri Çekim ve Reklamlarda Kullanılması İzni


Hayvanların Film ve Reklamlarda Kullanılması

Hayvanların film ve reklamlarda kullanılmasına dair uyulacak kurallar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan Hayvanların Korunmasına Dair Yönetmelik’in beşinci kısmında yer alır. Yönetmelikte yer alan şartlara göre kullanılabilecek hayvanın cinsi, kullanım yeri, kullanım amacı, çekimlerde uyulacak kurallar, hayvan sahiplerinin uyması gereken kurallar açıklanmıştır.

Hayvan Sahiplerinin Çekim Kuralları

Çekimlerde kullanılan hayvanların sahiplerinin yerine getirmesi gereken kurallar yönetmelikte belirtilir. Yönetmeliğe göre hayvan sahipleri, sahibi oldukları hayvanın yaptırılması gereken tüm sağlık kontrollerini ve gereken aşılarını yaptırmalı ayrıca hayvana ait aşı takvimini yanında taşımalıdır. Hayvan sahipleri, sahip oldukları hayvanın çekimler sırasında çevreye ve çevredekilere zarar vermemesi için her türlü gereken tedbiri almak zorundadır. Aksi bir durumda hayvanın verdiği zarardan ötürü hayvanın sahibi sorumludur ve gereken cezayı alır.

Hayvanlarla Çekim Yapanların Uyması Gereken Kurallar

Filmlerde ya da reklamlarda hayvanların çekilmesi için uyulması gereken kurallar yönetmelikle belirlenmiştir. Kurallara göre hiçbir hayvana zorla yem yedirilemez. Acı ve zarar veren yiyecekler hayvanlara yedirilemez. Alkol ya da uyuşturucu türü her cins madde hayvana verilemez. Kimyasal maddeler ve doping maddeleri hayvanlara verilemez. Hayvanlar yorulursa ya da istenilen talimatlara göre davranmazsa çekimlere mola verilir. Hayvanları sakatlayıcı, yaralayıcı ya da öldürücü çekim yapılamaz. Şiddet içerikli çekimlerde kullanılamaz. Etolojik özelliklerine uygun olmayan davranışlar için hayvanlar zorlanamaz. Pitbull terrier, Japanase tosa gibi tehlikeli hayvanlarla çekim yapılamaz.

E Devlet Üzerinden Hayvanları Çekimlerde Kullanma İzni

Hayvanların çekimlerde kullanılabilmesi için alınacak izin işlem sırası şöyledir:

  • www.turkiye.gov.tr internet adresine girilerek TC kimlik numarası ve e devlet internet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
  • Kurumlar başlığına tıklanarak kurumlar sayfasına gidilir.
  • Alfabe harflerinden T seçilir.
  • T ile başlayan kurumların arasından Tarım ve Orman Bakanlığı’na tıklanır.
  • Sunulan hizmetlerin arasından hayvanların ticari film, benzeri çekim ve reklamlarda kullanılması iznine tıklanır.
  • İletişim adresleri kontrol edilerek, yanlışlıklar düzeltilir.
  • Çekim ili seçilerek, dilekçe yazılır.
  • Gerekli dosyalar sisteme yüklenir.
  • Sona evet yazılarak başvurulur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın