Hayvancılık İşletme Detay Bilgileri Sorgulama


Hayvancılık, Türkiye ekonomisinin temel taşlarından birisidir. Sanayi, turizm ve tarım ile birlikte ekonominin sac ayaklarından birisini oluşturan hayvancılık, aynı zamanda pek çok vatandaşın da geçim kaynağıdır. Hem vatandaş hem de ülke için çok önemli bir konumda bulunan bu sektörün geliştirilmesi ve korunması amacıyla pek çok devlet politikası yürürlüğe konulmuştur. Bu amaçla faaliyete geçen hizmetlerden birisi de TÜRKVET’tir.

TÜRKVET NEDİR?

TÜRKVET, Türkiye Veteriner Bilgi Sistemi anlamına gelir. Ülkedeki mevcut hayvan varlığını korumak ve kayıt altına almak amacıyla oluşturulan bu sistem, 2006 yılından itibaren vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Hayvan varlığının detaylı bir şekilde kayıt altına alınarak gerçekleşen faaliyetlerin verimli olmasını sağlayan bu sistem ayrıca, hayvancılık işletme sahibi olan kişilere de kayıt hizmeti sunmaktadır. Dileyen vatandaşlar işletme bilgilerini sorgulayabilmek için e-Devlet sistemine girerek TÜRKVET veri tabanında yer alan kayıtlara ulaşabilirler.

KISACA E-DEVLET HAKKINDA BİLGİ

Hızla gelişen ve yayılan internet, pek çok alanda bir takım yeniliklere ortam hazırlamıştır. Özellikle akıllı telefonların hayata girmesiyle daha da önemli bir konuma yükselen internet, resmi kurumlar da dahil olmak üzere birçok kuruluşun yeni uygulamaları hayata geçirmesini sağlamıştır. E-Devlet sistemi de bu anlamda ortaya çıkan bir fikirdir. Kamu kurumlarına internet üzerinden ulaşarak resmi işlemlerin gerçekleştirilmesi amacıyla oluşturulan uygulamaya e-Devlet adı verilir. Neredeyse tüm resmi kuruluşlara ulaşma imkanı veren bu hizmet sayesinde, ilgili kuruma gitmeden sanal ortamda resmi işlemleri halletmek mümkün olmuştur. Pek çok hizmeti içinde barındıran bu sistemin sunduğu olanaklardan birisi de hayvancılık işletme detay bilgilerini sorgulama imkanıdır.

E-DEVLET NASIL KULLANILIR?

Bu sistemi kullanabilmek için herhangi bir devlet kurumuna ön başvuruda bulunmak ya da dilekçe vermek gerekmez. Mevcut TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile internetin olduğu her yerden bu sisteme ulaşmak mümkündür. E-Devlet şifresini almak için de herhangi bir PTT şubesine giderek talepte bulunmak yeterlidir.

HAYVANCILIK İŞLETME DETAY BİLGİLERİ NASIL SORGULANIR?

  • İnternet çubuğuna türkiye.gov.tr yazılarak giriş sayfasına gelinir
  • İlgili yerlere kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilerek ana sayfaya ulaşılır
  • E-Devlet ana ekranının en üst bölümünde yer alan arama kutucuğuna ‘hayvancılık işletme detay bilgileri sorgulama’ yazılarak açılan başlık seçilir
  • Bu adımların ardından sistem tarafından yönlendirilen sayfada TÜRKVET veri tabanında kayıtlı işletme bilgilerine ulaşmak mümkündür

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın