Hayvanat Bahçesi Ruhsatı BaşvurusuHayvanat Bahçesi Ruhsatı Alma Şartları

Hayvanat bahçesi kurmak ve işletmek isteyen kişiler tüzel kişi ya da gerçek kişi olabilir. Hayvanat bahçesi açma maliyeti için hesaplamalarını yapan ve açmaya karar veren kişiler ruhsata başvuru yapabilmek için önceden tesis kurma raporu ve iznini almış olmaları gerekir. Tesis kurma raporunun ve izninin nasıl alınacağına dair gereken açıklamalar hayvanat bahçeleri ile ilgili yönetmeliğin ikinci bölümünde yer alır. Ruhsatı almanın süresi, tesis kurma raporu ve izninin alınmasından itibaren altı aydır. Hayvanat bahçesi ruhsatı için gereken başvuru kurulacak hayvanat bahçesinin yer aldığı ildeki çevre ve orman müdürlüğüdür.

Hayvanat Bahçesi Ruhsatı Süresi

Hayvanat bahçesi için alınan ruhsatın geçerli olduğu süre beş yıldır. Beş yıllık sürenin sonunda ruhsatın süresinin uzatılması için o ildeki çevre ve orman müdürlüğüne başvuru yapılır. Başvuru sonucu süre uzatılabilir ya da eksikliklerden dolayı üç ay eksiklik giderme süresi tanınır. Sürenin bitiminde tekrar gereken incelemeler yapılır. Tamamlanamayan eksiklikler varsa gerekli ceza işlemleri uygulanır. Hayvanat bahçesi açma maliyeti hesaplanırken resmi işlemler için de gerekli masraflar dikkate alınmalıdır. Mali yetersizliklerden tamamlanamayan eksiklikler sebebiyle ruhsatı olmayan bir hayvanat bahçesi çalıştırılamaz.

Hayvanat Bahçesi Belgesi

Hayvanat bahçesi belgesi nasıl alınır sorusunda kastedilen belgeler ilgili yönetmelikte belirtilir. Bu belgeler tesis kurma raporu ve izni, hayvanat bahçesi ruhsatı gibi belgelerdir. Belgeleri alabilmek için tesisin bulunduğu ildeki çevre ve orman müdürlüğü ile iletişime geçilir.

E Devlet Üzerinden Hayvanat Bahçesi Ruhsatı

Hayvanat bahçesi ruhsatı başvuru yapabilmek için yapılması gerekenler sırayla şöyledir:

  • www.turkiye.gov.tr adresli internet sayfası açılır. Bu adres e devlet adresidir.
  • Tesisi kurmak isteyen kişinin TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır. Tüzel kişi ise ildeki yetkili kuruma müracat etmelidir.
  • Kurumlar seçeneğinden Tarım ve Orman Bakanlığı seçilir.
  • Açılan sayfada hayvanat bahçesi ruhsatı başvurusuna tıklanır.
  • Başvuru ekranı açılınca kişiye ait bilgilerin yer aldığı ekran açılır.
  • Tesisin yer aldığı il seçilir. Dilekçe yazılır. Dosyalar yüklenir. Başvur butonu tıklanır.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın