Hava Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama Nasıl Yapılır?


Hava nakil araçları için lojistik sefer görev emri, Millî Savunma Bakanlığı tarafından acil durumlar dolayısıyla tasarlanmış lojistik destek gereksinimlerini karşılamak amacı ile planlanmış seferberlik ilanıdır. Ülke vatandaşlarının kendi kara, hava ve deniz taşıtlarını ekstrem durumlarda ihtiyaç duyulduğu takdirde göreve hazır vaziyette bulundurulmasıdır.

Lojistik Sefer Görev Emri Nedir?
Lojistik Sefer Görev Emri Nedir?

Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet resmi sitesi aracılığı ile bu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Güvenlik kısmından, Millî Savunma Bakanlığı başlığı içerisinde bulunan hizmetler arasından deniz, hava veya kara taşıtınız ile alakalı kısmı seçerek sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Hava Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet üzerinden arattırdığınız takdirde yönlendirilen sayfada tescil numarasını girmek suretiyle işlem gerçekleştirilmektedir. Sefer görev emri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için il afet ve acil durum müdürlüklerine başvurulmaktadır.

Hava Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama
Hava Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama

Seferberlik Söz Konusu Olduğunda Taşıt Sahiplerinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen gereksinim duyulan ekstrem durumlar söz konusu olduğunda özel olarak ya da halka doğrudan duyurusu yapılarak bildirilmektedir.  Seferberlik görev emri bulunan kara, hava veya deniz taşıtlarının sahiplerine bazı medya iletişim araçlarıyla iletişim kurulmaktadır. Gizli bir çağrı gerektiği takdirde ilgili şahıslarla doğrudan iletişime geçilerek yükümlülükleri bildirilmektedir. Taşıt sahipleri gerekli hazırlıklarını tamamlayarak, sefer görev emri bulunan aracın, araç takımı ve malzemeleri ile bildirinin yapılmasının ardından altı saat içerisinde Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyonu’na teslim etmelidir. Komisyonun ilgili yetkilileri tarafından gerekli kontrollerinin ve muayenelerinin yapılmasının ardından aracın mali değeri hesaplanır ve gereken işlemler tamamlanarak görev alacakları birliklere gönderilmektedir.

Hava Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama e-Devlet
Hava Nakil Araçları İçin Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Sevk Esnasında Görev Alan Personelin Sorumlulukları Nelerdir?

Taşıtı kullanan kişi, aracın sefer görev emri yapacağı birliğe kadar götürmeye ve aracı kullanmakla yükümlü askeri personele aracı teslim edene kadar görev sorumluluğu vardır. Taşıt sürücü farklı bir birlik adına sefer görev emri almış ise ilk olarak aracın görev birliğine teslimini yapar, bu birlikten almış olacağı belgeyle birlikte sefer görev emri aldığı birliğe gider.

Taşıtın kullanıcıları 15-65 yaş aralığında bulunuyor ise teslim edeceği aracı kullanabilecek yeterlilikte ve özellikte askeri personel bulunmuyor ise sorumlu birlik kanunlar gereğince taşıt sürücüsüne yükümlülük verilebilir ve gerekli bilgi askerlik şubesine bildirilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın