Harita Sunulması (HGK-Atlas) Nedir? - E-Devlet Türkiye

Harita Sunulması (HGK-Atlas) Nedir?Harita Genel Müdürlüğü tarafından sunulan pek çok hizmet, artık e-Devlet kapısı üzerinden ulaşılabilir hale gelmiştir. Harita sunulması (HGK-Atlas) hizmeti de bu uygulamalar kapsamında yer almaktadır. Atlas harita hizmetine e-Devlet sistemine giriş yaparak ulaşabilir, ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz harita bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Atlas Harita
Atlas Harita

HGK Atlas Nedir, Ne için Kullanılır?

HGK atlas, Harita Genel Müdürlüğü bünyesinde üretilen fiziki ve siyasi haritaların yanında uydu görüntüleri, hava fotoğrafları, hatta cadde, sokak, kurum binası gibi bilgileri harita sistemi üzerinde sunan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar ülkenin önemli her noktasının bilgisine kolay ve güvenilir bir yol ile ulaşabilmektedirler. Tüm bunların yanı sıra kurumun 1936 yılından beri çektiği hava fotoğraflarının paylaşımı ile ülkenin gelişim ve değişimi gözlemlenebilir hale gelmiştir.

HGK-Atlas
HGK-Atlas Nedir?

Atlas Harita Nedir?

Atlas harita, yeryüzünde bulunan alanların tamamını ya da belirli bir kısmını ekonomi, coğrafya, nüfus gibi konular üzerinden açıklamak için hazırlanan haritalar bütünü olarak tanımlanır. E-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlar Türkiye geneli için atlas harita bilgilerine erişebilmektedirler.

E-Devlet Üzerinden Harita Sunulması Nasıl Yapılır?

E-Devlet kapısı üzerinden harita sunulması hizmetinden yararlanmak için izlemeniz gereken kısa ve hızlı bir yol vardır .

Harita Genel Müdürlüğü HGK-Atlas
Harita Genel Müdürlüğü HGK-Atlas Hizmeti

E-Devlet sistemi, harita sunulması hizmetini dolaylı olarak vermektedir; yani sistem sizi kurumun kendi sitesine aktarmaktadır. Ancak siteye yönlendirilmeden önce e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için T.C. kimlik numarası ve şifre ile kimliğinizi doğrulamalısınız. Eğer herhangi bir şifreniz yoksa ya da şifrenizi kaybettiyseniz, en yakın PTT şubesinden yeni bir şifre alabilirsiniz. Şubeye nüfus cüzdanınızla gitmeniz yeterli olacaktır. Sisteme giriş yapan vatandaşların harita sunulması hizmetini almak için izlemeleri gereken yol şöyledir:

  • Ana sayfa üzerindeki “Kurumlar” bölümünü seçin.
  • Bu bölümde yer alan alt sayfalar içinden “Haritalar Genel Müdürlüğü” sayfasını bulun.
  • Müdürlük tarafından sunulan hizmetlerin bulunduğu sayfayı açın ve “Harita Sunulması (HGK-Atlas) seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza çıkacak uyarı metninde sizi kurumun sitesine yönlendirecekleri yazacaktır. Bu metni onaylayın.
  • Yeni açılan sayfada önünüze Türkiye haritası çıkacak. Bu sayfada istediğiniz sorgulama ve araştırmayı yapabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın