Harita, Harita Bilgisi, Coğrafi Ürün ve Hizmet Listesinin Sunulması Nasıl Yapılır?


Cbs Nedir?

Cbs, yani coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri genel olarak bakıldığı veri sistemi olarak tanımlanabilir. Verilerle uğraşan bu sistem, bu verilerin bir araya getirilmesi, muhafaza edilmesi ve analizinin yapılması suretiyle muhatabına sunulması üzerine kurulmuş bir sistemdir. Coğrafya temelli oluşan bu sistemin konum incelemeleri ve modelleme sonucu görsele çevrilen dokümanlardır. Bu işlem sayesinde veriler arası ilişkilendirme yapılabilmektedir.

CBS nedir?
CBS nedir?

Harita Nedir?

Belirli bir bölgenin, bağlantılı olduğu ve onu tanımlayan tüm mekansal bilgileri veren, jeolojik bilgisi, iklim bilgisi, yeraltı bilgisi gibi detayları ve oluşum temellerini içeren fiziksel bir çizime dökülmüş iletişim aracıdır.

Cbs’ de Harita Ne İşe Yarar?

Coğrafi verilerin bir model üzerine taşınması ve cbs teknolojisi ile bir araya gelmesi sonucu yönetimi kolay, zaman ve mekân kısıtlaması olmayan erişim olanağı sunmaktadır.

Geoportal Nedir?

Coğrafi verilerin oluşmasını sağlayan metaverilerin sunulduğu portaldır. Harita Genel Komutanlığı Geoportal’ı, Hava görüntüleri, uydu çekimleri, ortofotolar gibi nicel verilerden meydana gelen coğrafi veri portalıdır. Kullanıcı için gerekli karışık hale bulunan, kullanımını kolaylaştırmak için birleştirilmiş internet tabanlı bir kapıdır.

HGK- Geoportal Nasıl Kullanılır?

Resmi internet sitesi üzerinden hizmet vermekte olan HGK-Geoportal dergi gibi kullanılmaktadır.

  • Gereksinim duyulan verinin sorgusu resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.
  • Veriyi oluşturan metaveriler detayları ile incelenerek sunulmaktadır.
  • Veriye direkt ulaşım sağlanamamaktadır.
  • Veri portal aracılığı ile doğrudan görülememektedir.
CBS harita - yükseklik
CBS harita – yükseklik

Ürünler Nelerdir?

Harita Genel Müdürlüğüne bağlı, Ulusal Haritacılık Kurumu tarafından paylaşılan verilerin olduğu resmi harita sitesi üzerinden ve e-devlet kapısı üzerinden bu hizmetlere ulaşabilirsiniz. Harita bilgilerini temin/ satın alma yöntemi, sayısal coğrafi ürün örnekleri, vektör veri satışı, bedel açıklamaları ve yardımcı dokümanlar gibi kısımlardan detaylı veri elde etmek mümkündür. Bu veriler, indirilebilir ürünler, kâğıt baskı haritalar, plastik kabartma haritalar, raster haritalar, vektör haritalar, yükseklik verileri, branda baskı haritaları, jeodezik veriler, kâğıt çıktı, web servisi, harita inceleme, hava fotoğrafı çekimi, hava fotoğrafı tarama, ortofoto gibi seçenekler ile pek çok detaylı ürüne ulaşılabilmesi mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın