Hac Kesin Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?Hac kesin kayıt belgesini almak isteyen hacı adayları Diyanet tarafından açılan hac sitesinde, T.C. kimlik numarasını girdikten sonra telefona gelecek olan mesaj ile birlikte sisteme girmeleri gerekmektedir. Son adım ise hacca gideceği organizasyonu seçip yani diyanet ya da acenteler gibi sonrasın da hac kesin kayıt belgesi işlemi tamamlanabilecektir. Hacı adayları hac kesin kayıt işlemini internet yanı sıra müftülük üzerinden de yapabilecektir.

Hac Kesin Kayıtları Nasıl Yapılır?

Kesin kayıt belgesini almak için vatandaşlar, Hac Diyanet sitesine giriş yaparak “Hac Kesin Kayıt” menü kısmından T.C. numarasını giriş yaptıktan sonra, telefona gelecek mesaj ile şifreyi giriş yapacaklardır.

Sonrasında ise Diyanet İşleri Organizasyonu ya da Acente Organizasyonu seçeneklerinden birini tercih ettikten sonra “2019 Yılı Hac Organizasyonu Kesin Kayıt Yaptırabilecek” belgesini alacaklardır.

Hac kesin kayıt belgesi
Hac kesin kayıt belgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gitmeyi Tercih Eden Vatandaşlar

  • Kesin kayıt belgesi ile ilinde bulunan müftülüğüne müracaat edildiği takdirde konaklama ile odaları 2 veya 3 kişilik odalar ile ayrıca havalimanı tercihini belirtip kayıt yaptıracaklardır.
  • Tercih edilmiş hac konaklama ve hac ücretinin de tamamı ile kesin kayıt sırasında yatırılması gibi belirlenen tarih aralıklarında da T.C. numarası ve cep telefon bilgisi ile bankalara yatırmalılardır. Ücretlerin yatırabileceği bankalar; Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Vakıfbank, Türkiye Finans Katılım, Vakıf Katılım, Halk Bankası, Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Kişi tarafınca ücret yatırma işlemi gerçekleştirildikten sonra kayıt işlemi tamamlama yapılmalıdır. Alakalı bankalara hac ücreti yatırılmadığı takdirde kesin olarak kayıt yapılmamış olacak ve bu vaziyet içinde olanların da hac kaydı silinecektir.
  • İl Müftülüğü veya hac büroları tarafından verilecek olan formlar dikkatli şekilde doldurulması, doldurmadan önce açıklaması da dikkatli okunması gereklidir.
Hac Diyanet
Hac Diyanet

Seyahat Acenteler ile Gitmeyi Tercih Eden Vatandaşlar

  • Kesin kayıt yapılabilecek belgesiyle hacca kayıt yaptırma yetkisi bulunanlar, acenteler aracılığıyla belirlenen tarihler arasında kayıt yaptırabilir. Kişiler anlaşmalı acente bilgilerini ise TÜRSAB ya da il müftülüklerinden öğrenebileceklerdir.
  • Acenteler aracılığıyla hac kaydı yapacak vatandaşlar, ücretini başbakanlık ile anlaşmalı bankalar üzerinden yapar. Bu bankalar; Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Vakıfbank, Türkiye Finans Katılım, Vakıf Katılım, Halk Bankası, Albaraka Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Hac ücreti yatırıldıktan sonra, kesin kayıt tamamlanmış olacaktır. Yine sorumlu bankalardan birine ücret yatmadığı takdirde hacca kesin kayıt işlemi yapılmış sayılmayıp bu durumda olan kişilerin ise kaydı silinmiş olacaktır.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 31 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın