Hac Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?Müslüman aleminin en önemli dini yükümlülüklerinden biri olan hac ibadeti için her yıl binlerce Müslüman kayıt yaptırmaktadır. Peki, hac kayıt işlemleri nasıl yapılır? Hac kayıt işlemleri için hacı adaylarının izlemesi gereken birkaç yol vardır. Tüm bunları ve kafanızdaki soruların cevabı sizler için hazırladığımız yazımızda mevcuttur.

Hac kayıtları işlemleri nasıl olur?
Hac kayıtları işlemleri nasıl olur?

Hac Kayıt İşlemleri

 • Hacca gitmek için ilk kez başvuracak olan hacı adaylarının, hac kayıt işlemleri için ‘‘Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım’’ bankalarından herhangi birine 20 TL ön kayıt ücreti yatırmaları gerekmektedir.
 • Ön kayıt ücretlerini yatıran her hacı adayının, hac kayıtları müracaatlarını gerçekleştirmek için www.hac.gov.tr adresinden elektronik olarak veya il ve ilçe müftülüklerine form ve dilekçe yazarak başvuru yapması gerekmektedir.
 • Hacı adayları, kayıt işlemi sırasında, kuraya birlikte katılacakları kişileri mutlaka belirtmelidir.
 • Hac kayıt işlemleri sırasında, fiyat aralıkları göz önünde bulundurularak, konaklama için ‘‘Oda Tercihli’’ veya ‘’Otel’’ seçeneklerinden biri mutlaka tercih edilmelidir. Tercihleri yaparken hacı adaylarının dikkatli olması gerekmektedir. Zira yapılan tercih bir daha değiştirilmeyecektir.
 • Hacı adayları, kura ile ilgili bilgi alabilmek için hac kayıt işlemleri esnasında iletişim bilgilerini ve adreslerini doğru olarak vermelidir.
 • Hac yapmaya hak kazanan yani kurada çıkan vatandaşlar, telefonlarına gelen SMS sonrası kesin kayıt işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
  Hac kayıt yenileme
  Hac kayıt yenileme

Hac Kayıt Yenileme

Hac kayıt yenileme işlemi için daha önce hac hakkı elde edemeyen vatandaşların müracaatları her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yenilenmektedir. Lakin adresinde veya iletişim bilgilerinde değişiklik yapmış olan hacı adaylarının, hac kayıtları için il ve ilçe müftülüklerine giderek bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

Hac Kesin Kayıt İşlemleri

Hacı adayları, yapılan kuradan çıkmaları yani hacca gitmeye hak kazanmaları durumunda, telefonlarına gelen SMS ile haberdar edilecekler. SMS ile gelen şifreyle birlikte sisteme giren hacı adayları kesin kayıtlarını yaptırabilecekler.

Kesin Kayıt İşlemleri İçin Gerekli Olan Belgeler:

 1. Pasaport
 2. Nüfus cüzdanın önlü arkalı fotokopisi
 3. Son 6 ay içinde çekilmiş, beyaz fon üzerine 4*6 ebadında 3 adet vesikalık fotoğraf
 4. Hac ücretinin yatırıldığını gösteren belge
 5. Acente kesin kayıt belgesi (Acente vasıtası ile hacca gidecek adaylar için gereklidir)
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın