Güzergah Sorgulaması Nasıl Yapılır?E-Devlet kapısı tek bir noktadan çoğu kamu hizmetine ulaşabilme imkanı sunan bir İnternet sitesidir. Birçok hizmetinin arasında güzergah sorgulaması da verilmektedir.

Güzergah Sorgulama
Güzergah Sorgulama Sayfası 1

Güzergah Sorgulama Nedir?

Güzergah sorgulama işlemi ise, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın e-Devlet üzerinden, düzenli yolcu taşımacılığı yapan firmaları (firma ismi, adres vb.) sorgulayıp, görüntüleyebileceğiniz bir hizmettir. Güzergah sorgu hizmetinden faydalanabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Güzergah Sorgu
Güzergah Sorgulama Sayfası 2

Güzergah Sorgulama Hizmetinden Faydalanmak

 1. İnternet tarayıcınızdan e-Devlet sisteminin kendi resmi adresine giriniz.
 2. E-devlet şifreniz yok ise şahsen talepte bulunabilirsiniz. Yurt içinde PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Yurt dışında ise Elçilik veya Konsolosluktan temin edebilirsiniz.
 3. Ekranda görüntülenen alanda üst kutuya T.C. Kimlik numaranızı ve alt kutuya e-Devlet şifrenizi yazarak sisteme giriş yapınız.
 4. Ana sayfa ekranında göreceğiniz e-hizmetler, kurumlar, belediyeler, firmalar ve hızlı çözüm yazan ana sekmelerden “Kurumlar” sekmesini seçiniz.
 5. Kurumlar alfabetik sırayla sıralandığı için, U harfi ile başlayan kurumları görüntülemek için sayfanın yukarısında bulunan ve alfabetik sırayla ilerleyen harflerden ‘U’ harfine tıklayınız.
 6. Açılan sayfada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sekmesini seçiniz.
 7. Yetki Belgesi İşlemleri başlığının altında bulunan Güzergah Sorgulama sekmesini seçiniz.
 8. Karşınıza gelecek olan sayfada, Belge Bilgileri başlığı altında bulunan, Kalkış İl – Kalkış İlçe ve Varış İl – Varış İlçe bilgilerini, güzergahını görüntülemek istediğiniz iller ve ilçeler olacak şekilde işaretleyiniz.
 9. Örneğin; İzmir/Karşıyaka, İstanbul/Esenler arasında seyir yapan firmaların bilgilerine ulaşmak için, Kalkış İl : İzmir, Kalkış İlçe : Karşıyaka – Varış İl: İstanbul, Varış İlçe: Esenler şeklinde seçim yapabilirsiniz.
 10. Sayfanın alt tarafında bulunan “Sorgula” butonunu tıkladığınız zaman seçtiğiniz il-ilçeler arasında düzenli seferleri bulunan firmaların isim, adres ve telefon bilgileri görüntülenecektir.
 11. Girdiğiniz bilgiler ile uyuşan bir firma bilgisi yok ise ekranda “GİRİLEN PARAMETRELERE GÖRE LİSTELENECEK KAYIT BULUNAMADI.” yazısını göreceksiniz. Bu durumda geri dönerek bilgileri değiştirebilir ve tekrar sorgulama yapabilirsiniz.
 12. Bununla birlikte istenilen hizmete; sisteme T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ana sayfada göreceğiniz arama kutusuna direkt olarak “Güzergah Sorgulama” yazarak da ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın