Güzergah Analizi Nasıl YapılırGüzergah analizi, en basit tabiriyle gidileceği hedeflenen bölgelerin karayollarını denizyollarını ya da havayollarını tespit etmek ve bu yolların kapalı bölgeleri, yol üstündeki hava durumu değişimleri ve trafik yoğunluğu bilgisinin bir araya getirerek gideceğiniz yola sizi hazır hale getirmek ve yolculuk esnasında size bilgi akışı vermeye devam eden veriler bütünlüğüdür. Bu hususta akıllı telefonlar, bilgisayarlar elbette yardımcı oluyor.

Güzergah analizi nedir?
Güzergah analizi nedir?

Dünya yörüngesindeki uydular vasıtasıyla güzergahların analizleri yapılarak çevrimiçi olarak yararlanmanızı sağlayan teknolojik araç gereçler mevcuttur. Bu araç gereçlerine herkes biraz da olsa aşina olduğundan pek detaylarına girmeye gerek duymuyoruz. Çağımızın getirdiği teknoloji sağ olsun birkaç el hareketi ile dünyanın öbür ucuna gidebilmek için gerekli olan güzergah analizini ve diğer verileri elde edebiliyoruz.

Bu araçlardan elbette hepiniz bir defa da olsa yararlanmışsınızdır. Çağımızda artık her telefonda bulunan GPS özelliği sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun yolunuzu bulabiliyorsunuz. Yazımızda bu araç gereçlere değinmenin yanı sıra Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğünün Türk vatandaşlarına ücretsiz olarak sunduğu bir e-hizmetten bahsetmek istiyoruz.

Ücretsiz Güzergah Analizi

Arama motorunuza giriş yapıp ardından bu adrese giderek devletin Türk vatandaşlarına sunmuş olduğu ücretsiz güzergah analizi haritasından yararlanabilirsiniz. Bu hizmet bir seyahate çıkmadan önce güzergahınız hakkında size hava durumu, trafik yoğunluğu, ve yol tarifi bilgisi sunar.

Güzergah analizi sorgulama nasıl yapılır?
Güzergah analizi sorgulama nasıl yapılır?

Ayrıca kapalı yolları ve yol üzerinde bulunan gezilebilecek yerlerin harita bilgisini sağlar. GPS işlevi görebilen bu sistemin özelliklerinin arasında yol çalışması yapılan noktalarında bilgisi mevcuttur. Saat başı güncellenen verileri size sunarak güzergah analizinizi en doğru ve güncel bir şekilde sağlayan devletin ücretsiz olarak sunduğu hizmettir.

Diğer Güzergah Analizi Araçları

Reklam olmaması amacıyla spesifik olarak güzergah analizi yapan araçlardan bahsetmeyeceğiz. Günümüz teknoloji çağında bu konuda sayısız araç mevcuttur. Bunlardan en popüleri artık her telefonda bulunan GPS teknolojisidir. Bulunduğunuz konum, konumunuzun harita bilgisi, trafik bilgisi, hava durumu bilgisi ve hatta bulunduğunuz aracın hızına kadar hesap eder ve gidecek olduğunuz noktaya ortalama ne kadar sürede ulaşacağınız bilgisini verir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Ağustos 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın