Gürcistan Karasularında Su Ürünleri Avcılığı İzni Nasıl Alınır?


Karadeniz Bölgesi’nde su ürünleri avcılığı yapmak isteyen vatandaşların sıkça sorduğu sorulardan biri olan Gürcistan karasularında su ürünleri avcılığı izni nasıl alınır? Bu yazımızda hangi adımları atarak Gürcistan karasularında su ürünleri avcılığı izni için gerekli işlemlere ve evraklara değineceğiz.

Su ürünleri avcılığı
Su ürünleri avcılığı

Gürcistan Karasularında Su Ürünleri Avcılığı İzni

Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile Gürcistan kara sularında su ürünleri avcılığı yapabilirsiniz. Bu hizmet için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsat bilgisi onay altına alınmış geminiz olması istenilen ilk şarttır. Gürcistan Karasularında anlaşma yaptığınız Gürcistan Cumhuriyeti firmasının av kotası kapsamında, su ürünleri avcılık faaliyetinde bulunabilmek için izin başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu hizmet için resmi internet sitesi adresinden e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Ticaret amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 1/1 numaralı tebliğ (TEBLİĞ NO:2007/43) Resmi Gazetede 2007 yılında yayınlanan tebliğ ile Türkiye tarafından başvuru yapıp Gürcistan Hükümeti tarafından onaylanması durumunda o yılki balık kotası miktarına göre su ürünleri avlayabilirsiniz.

Gürcistan Tarafından İstenilen Evraklar Nelerdir?

E-Devlet sistemi üzerinden su ürünleri için avcılık başvurusu yaptıktan sonra bağlı olduğunuz şirket Gürcistan Devleti tarafından incelendikten sonra gerekli koşullar sağlanması halinde onay alabilirsiniz. Gerekli koşullar:

  • Şirketinizin bağlı olduğu av kotasının belli bir miktarın üzerinde olması,
  • Suç teşkil edecek herhangi bir cezasının olmamasıdır.

2007 yılında yayınlanan tebliğe göre balıkçıların sağlaması gereken koşullar şunlardır:

  • Ağ gözü açıklığı,
  • Akarsu alamana ağı,
  • Balık boyu,
  • Çeperi
  • Çevirme ağı,
  • Uzatma ağı,
  • Zaman yasağı gibi kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir.
Gürcistan karasularında su ürünleri avcılığı izni
Gürcistan karasularında su ürünleri avcılığı izni

Gürcistan Kara Sularında Hangi Su Ürünleri Vardır?

Gürcistan Karadeniz’e kıyısı olduğu için ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde çıkan su ürünleri Gürcistan tarafında çıkmaktadır. Hamsi, Lüfer, İstavrit, Çipura, Kefal, Kolyoz, Kupes, Levrek, Mezgit, Orkinos, Palamut, Sardalya, Uskumru, Çaça, Kalkan, Mercan, Vatoz, Kılıç balığı, Trança, Tekir, Kırlangıç ve Sinarit çıkmaktadır. Çoğunlukla Hamsi ve İstavrit çıkmaktadır. Su ürünleri avcılık yasağı Türkiye’de uygulandığı dönemlerde Gürcistan tarafında serbest olduğu için su ürünleri avlayabilirsiniz. Av yasağı uygulama dönemlerinin farklı olması sonucunda yılın her dönemi, belirtilen bölgelerde su ürünleri avlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın