Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? - E-Devlet Türkiye

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?GSS prim borcu ne demek ve ne şekilde sorgulanır gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Genel sağlık sigortası sağlık riskleri ile yüzleşme halinde oluşacak harcamalarını finanse eden sigortadır. GSS sistemi 2012 tarihinde başlatıldı.

Bu yazıda gss tescil ve prim borcu sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı detaylı şekilde açıklanmıştır.

GSS tescil ve prim borcu sorgulama
GSS tescil ve prim borcu sorgulama

GSS Türkiye’de ikamet eden ve sağlık güvencesi olmayanlara uygulanır. Bu vatandaşların GSS borçları e-devlet sistemi içinde kayıtlıdır. Bu sistem sağlık güvencesi olmayanlar da sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesini amaçlamaktadır.

GSS Tescili Nasıl Yapılır ve GSS Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS tescil ve prim borcu sorgulama işlemi e-devlet kapısı ile kısa sürede yapılabilmektedir. Bu hizmet sosyal güvenlik kurumu tarafından sunulmaktadır. GSS tescili veya gss prim borcu sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar önce e-devlet sistemine giriş yapmalıdır.

GSS tescil
GSS tescil

Sisteme Girdikten Sonra Ne Yapılmalı?

E-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra gss tescil işlemi için ‘’Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’’ bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Eğer sizin adınıza bir prim borcu varsa bu sayfada görünecektir.

Borç Bilgileri Nasıl Görüntülenir?

Sisteme girdikten sonra kalan GSS prim borcunun alt kısmında borç bilgileriniz mevcuttur. Burada borç tutarı, tahsil edilen borç tutarı, kalan tutar ve tahsilinden vazgeçilen tutar kısımları mevcuttur. Eğer ödemeniz gereken bir borç varsa buradan öğrenebilirsiniz.

Toplam Prim Günü Nasıl Görülür?

Toplam prim gününüz de e-devlet sistemi içinden görüntülenebilir. Ait olduğunuz sigorta koluna göre toplam prim gününüzü görebilirsiniz. Hizmet dökümünüze de aynı sayfa üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

GSS Tescil Tarih Aralıkları

‘’Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’’ hizmetini kullanarak GSS prim borcunuzu sorguladığınız da ayrıca sağlık statünüze bağlı gelir seviyesi ve GSS tescil tarihi aralıklarınıza ait bilgileri de görüntülersiniz.

GSS Prim Borcu Nasıl Ödenir?

Vatandaşlar e-devlet kapısı sistemine giriş yaparak prim borçlarını öğrenebilirler. GSS prim borcu bir çok bankaya ödenebilmektedir. Bankaların çoğu SGK ile anlaşma yapmıştır. İnternet bankacılığı ile de ödeme yapabilirsiniz. Borcunuzu internetten kredi kartınızı kullanarak online şekilde de ödeyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın