Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Geri Ödeme Erteleme BaşvurusuKredi Geri Ödeme Nedir?

Bir kişinin üniversite okurken başvurarak hak edip aldığı öğrenim kredisini, mezun olduktan bir süre sonra taksitler halinde devlete geri ödemesidir. Ödemeler kişinin mezuniyet tarihinden itibaren iki yıl sonra başlar. Bu iki yıllık bekleme süresi yeni mezun olan kişinin iş bulma süresidir. Mezuniyetten sonra iş bulma ya da evlenme gibi yeni bir hayat düzenini oturtmaya çalışanlar için verilmiş bir kolaylıktır. Ancak iki yıl dolduktan sonra taksitler halinde oluşturulmuş bir geri ödeme planı devreye girer. Bu plana göre kişi aylık belirli bir tutarı ilgili kurumlar aracılığı ile öder. Eğer kişi ödemeleri gerçekleştirmez ise ödemenin geciktiği her gün için yüzde 1,4 faiz işlenir ve ödenecek tutara eklenir. Tüm ödeme planının sonuna kadar kişi borcunu ödemezse haciz ya da belirli davalar yoluyla kişiden hak talep edilir.

KYK Borcunu Erteletme İşlemleri

Öğrenim kredisini geri ödeyemeyeceğini anlayan kişiler erteleme işlemi yaparak zaman kazanabilir. Sırayla yapılacaklar:

  • E devlet internet hizmet sayfasına giriş yapılır.
  • Hizmetler ya da kurumlar butonundan Gençlik ve Spor Bakanlığı seçilir.
  • Açılan ekranda sunulan hizmetler arasından “kredi geri ödeme erteleme başvurusu” tıklanır.
  • Açılan sayfada istenilen bilgiler girilir ve uyarı yazıları okunur. KYK borç erteleme işlemi gerçekleşir. Ertelemenin süresi mutlaka bir yere not alınmalı ve asla unutulmamalıdır.

KYK Borç Erteleme Zamanı

KYK borç erteleme ne zaman yapılır diye merak edenler için mezun olduktan sonra hemen yapılabilir. Borç ertelemenin üç sebebi olabilir. İşsizlik, askerlik, yüksek lisansa devam etme. İşsizlik seçeneği seçilirse bir yıl erteleme işlemi yapılır. Kişinin SGK kayıtları incelenir ve gerçekten işsiz olduğu anlaşılır. Askerlik sebebi seçilirse askerliğin sonuna kadar ertelenir. Yüksek lisans seçeneği seçilirse lisanstan itibaren ara vermeden yüksek lisansa başlayanlar için geçerli bir seçenektir ve borç yüksek lisansın normal bitiş süresinden itibaren iki yıl ertelenir.

KYK Borç Erteletme Faizi

KYK borç erteleme faizi Yİ-ÜFE yani yurtiçi üretici fiyat endeksine göre belirlenir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın