Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi/Burs Nakil BaşvurusuDevlet, sosyal devlet politikası gereğince öğrencilerin öğrenim hayatlarında ihtiyaç duydukları maddi desteği vermek zorundadır. Bu destek karşılıklı ve karşılıksız olmak üzere sağlanır. Karşılıksız desteklere burs adı verilir. Yani öğrenci eğitim hayatı boyunca alacağı maddi desteğin (burs) geri ödemesini yapmayacaktır.

Karşılıklı olarak verilen maddi destek ise bir nevi borç olarak nitelendirilebilir. Öğrenci öğrenim hayatı sonunda aldığı parayı geri ödemekle yükümlüdür.

Öğrenciler hem kredi hem de burs alma hakkına sahip değildirler.

E Devlet Kapısı Üzerinden Kredi veya Burs İçin Öğrenciler Hangi İşlemleri Yapabilirler?

E- Devlet kapısı vatandaşın, devletin pek çok kuruluşu ile buluşmasını sağlayan bir internet sitesidir. Bu sitenin açılış nedeni gereksiz bürokrasi işlemlerini ortadan kaldırmak ve vatandaşa işlemlerinde kolaylık sağlamaktır.

E- Devlet kapısından işlerinizi yapabilmek için T.C kimlik numaranıza ve e-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden edinebilirsiniz.

Ayrıca öğrencilerimiz; burs ve kredi işlemlerinde başvuru, kredi geri ödeme ve erteleme, burs/kredi iptal etme işlemleri ve en son eklenen nakil işlemlerini e-Devlet üzerinden kolay adımlarla yapabilirler.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi/Burs Nakil Başvurusuna Neden İhtiyaç Duyulur?

Yükseköğrenim kurumlarında öğrenim gören gençlerimiz, girdikleri bölümden meslek sahibi olarak mezun olabildikleri gibi eğitimleri esnasında bir takım değişikliklere gidebilirler. Aldıkları burs ve kredileri için de bu değişiklikleri yapmaları gerekir.

Öğrenim sürecinde, yatay geçiş yaparak, dikey geçiş hakkını kullanarak ya da tekrar üniversite sınavlarına girerek farklı alanlara veya okullara yönelebilirler. Bu gibi durumlarda öğrencinin burs ya da kredi nakil taleplerini e- Devlet üzerinden yapması mümkündür.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi/Burs Nakil Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Kredi ya da burs nakil başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

  • www.turkiyem.com.tr (e-Devlet kapısı) adresine TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılır.
  • Ana sayfadaki arama butonuna” kredi/burs nakli” yazarak istenilen sayfaya ulaşılabilir.
  • Çıkan sayfadaki ”Gençlik Spor Bakanlığı/Kredi/Burs Nakil Başvurusu” yazısına tıklanır.
  • Bu sayfadaki işlem üç aşamalıdır. Burada nakil başvurusunda bulunabilir. Yine başvuru takibini bu sayfadan yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın