Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi/Burs İptal BaşvurusuBurs/Kredi Farkı

Gençlik ve Spor Bakanlığı üniversitede okuyan öğrenciler için burs ya da kredi imkanları sunar. Burs ve kredinin başvurusu tek bir başvuru ile yapılmaktadır. Burs/kredi başvurusunun sonucu üç şekilde gerçekleşir. Burs almaya hak kazananlar, kredi almaya hak kazananlar, hem burs hem de kredi almaya hak kazanamayanlar. Burs almaya hak kazananlar, ödenen bursların geri ödemesini hiçbir zaman yapmaz. Kredi almaya hak kazananlar ise ödenen kredilerin geri ödemesini okul bitiminden bir süre sonra taksitler halinde gerçekleştirir. Burs ve kredi miktarları aynı olmasına rağmen sadece kredi alanlar devlete borçlanır. Hem burs hem kredi alamayanlar diğer yıllarda tekrar başvuru yapabilir.

Kredi İptal Başvurusu Zamanı

Burs/kredi başvurusu sonucunda kredi almaya hak kazanan öğrenciler e devlet üzerinden bu durumu onayladıklarında kredi, banka hesaplarına yatar. Aksi durumda banka hesabına yatırma olmaz. Kredi almayı e devlet üzerinden onayladıktan sonra kredi almaktan vazgeçen öğrenciler KYK kredi iptali başvurusunu yine e devlet üzerinden istedikleri zaman yapabilir.

Kredi İptal Nedenleri

KYK kredi iptali çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleştirilmektedir. Sadece burs almak isteyenler için başvuru sırasında ayırıcı bir başlık olmadığından burs ve krediye başvuru aynı anda yapılır. Kredi çıkan öğrenci burs almak istediğinden kredisini e devlet üzerinden onaylamaz. Böylece kendiliğinden iptal olur. Başka bir iptal nedeni de okul dondurmadır. Dondurma süresi içinde ödeme almayıp tekrar okula dönüldüğünde gerekli başvurularla hak edilen kredi alınabilir.

E Devlet Üzerinden Kredi İptali

KYK kredi aldıktan sonra iptal edilir mi diye düşünenlerin yapması gerekenler sırayla şunlardır:

  • E devlet şifresi ve TC kimlik numarası ilgili alana girilerek www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı kurumlar listesinden seçilir.
  • Sıralanan hizmetler arasından kredi/burs iptal başvurusu tıklanır.
  • Sayfada öğrencinin aldığı kredi görülür ve satır sonundaki “iptal et” butonuna tıklanır.
  • Açılan sayfada öğrenciye ait bilgilerin yer aldığı bölümlerin en altında onay kutucuğu işaretlenir ve tekrar “iptal et” butonuna tıklanır.
  • Kredi iptal etme isteği gerçekleşir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın