Gençlik ve Spor Bakanlığı Burs/Öğrenim Kredisi BaşvurusuBurs Başvuru Tarihleri

Burs başvuru tarihleri her yıl değişmektedir. Kesin olan bilgi ise başvuru tarihleri üniversite tercih sonuçlarından sonra olmaktadır. Üniversiteyi kazananların yapabileceği bir başvuru türü olduğundan böyledir.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK burs başvurusu ve öğrenim kredisi başvurusu ayrı değildir. Öğrenim kredisi geri ödemeli bir burs türü olduğundan her kişi geri ödemesiz bursa hak kazanmak ister. İki türün başvurusu tek bir başvuruda birleşmiştir. Üniversiteyi kazanan öğrenciler başvuru tarihlerinde burs ya da öğrenim kredisini hak etmek için tek bir başvuruda bulunur. Devletin ilgili makamları her başvuran öğrencinin gelir düzeyini, yaşını, öğrenim durumunu, öncelik durumunu inceleyerek bir sıralama yapar ve bazı kişiler burs almaya bazıları ise öğrenim kredisi almaya hak kazanır. Başvuru işlemleri şöyledir:

  • E devlet şifresi ile internet sistemine giriş yapılır.
  • Hizmetler butonundan ya da kurumlar butonundan Gençlik ve Spor Bakanlığı seçilir.
  • Açılan sayfada alt alta dizili işlemlerin arasından en üstte yer alan “burs/öğrenim kredisi başvurusu” tıklanır.
  • Gereken bilgiler girilir.
  • Başvuran kişinin öncelik durumu varsa gerekli belgeleri hazırlayıp Kredi Yurtlar Kurumu’nun merkez adresine şahsen ya da kargo, posta gibi hizmetlerle teslim etmesi gerekir. Öncelik durumu; kişinin şehit ya da gazi çocuğu olması, ailesinin vefat etmiş olması, daha önceden yetiştirme yurdunda kalmış olması, darüşşafakada kalmış olması, yüzde kırk ve üzerindeki vücut engeli olması, amatör milli sporcu olması gibi durumlardır. Öncelik durumu olan kişilerin gerekli belgeleri istenilen tarihte teslim etmeleri gerekir.

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK kredi başvurusu diye ayrıca bir başvuru yoktur. Burs hakkı kazanamayan öğrenciler kredi hakkı kazanır. Ama bunun için burs başvurusunu zamanında yapmaları gerekir. Sadece burs almak isteyenler eğer kendilerine burs yerine kredi çıkarsa vazgeçme hakkına sahiptirler. Öğrenim kredisinden cayma tarihlerinde ilgili müdürlüklere başvuru yaparak vazgeçilebilir.

KYK Burs/Kredi Başvuru Sonucu

KYK burs başvuru sonucu KYK sayfasından, ulusal gazetelerden, televizyon kanallarından ve internet haberlerinden takip edilip sonuç açıklanma tarihi öğrenilir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın