GENÇDES Eser Üretim Desteği Nedir?


T.C. Kültür Bakanlığı himayelerinde faaliyet gösteren GENÇDES, gençlerin sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılımını artırmayı hedefleyen destek programı demektir. Program kapsamında gençlere eser üretim desteği başta olmak üzere KOSGEB destekleri ve KOSGEB teşvik kredileri verilmektedir.

KOSGEB Teşvik Kredileri
KOSGEB Teşvik Kredileri

Gençlere ve çocuklara yönelik üretilen çeşitli sanatlara ait eser ve projelerin hayata geçirilmesi için hazırlanan program gençlerin eser üretiminde karşılaşacakları finansal sorunları gidermeyi amaçlamaktadır. T.C. Kültür Bakanlığı bünyesinde ayrılan bütçe ile eser üretim desteği yapılmaktadır.

Eser Üretim Desteği
GENÇDES Eser Üretim Desteği

Bu kapsamda tarihi kahramanlarımız, belgesel film, çocuklar için animasyon filmleri gibi örneklere eser üretim desteği verilmektedir.

GENÇDES Programının Özellikleri

GENÇDES programı kapsamında gençlerin aldıkları desteği geri ödemeleri gerekmemektedir. Hibe niteliğinde olan bu desteği proje sahipleri önceden belirttikleri harcamalar için kullanırlar. Proje sahipleri, desteklerden faydalanmadan önce sözleşmenin imzalanması esnasında sözleşme damga vergisini yatırmaları gerekmektedir. Vergi Dairesine yatırılan sözleşme damga vergisi %0,948 oranındadır.

Hazırlanıp desteklenen proje devam ettiği süreçte, Eserleri Destekleme ve Değerlendirme Kurulundan onay alınmadan hiçbir değişiklik yapılamaz. Onay alınmadan yapılacak değişiklikler çeşitli yaptırımlara neden olur.

GENÇDES Destek Miktarı

Gençler tarafından hazırlanan ve onaylanan projelere yapılacak destekler üç gruba ayrılmıştır. Bu destekler içerisinde sadece eser üretim desteği için %25 teminat gösterilmesi gerekmektedir.

  • Eser üretimi için yapılan harcamanın %75’i desteklenmektedir.
  • Etkinlik ve proje için yapılan harcamaların %100’ü desteklenmektedir.
  • Sanatsal faaliyet desteklerinin %100’ü desteklenmektedir.

GENÇDES Başvurusu Nasıl Yapılır?

GENÇDES programına başvurmak isteyen vatandaşların e-Devlet resmi sitesinden e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yapmaları gerekmektedir. Sistem girişi yapıldıktan sonra izlenecek yol sırası ile şu şekilde olacaktır:

  • e-Hizmetler,
  • Diğer kurum portallarına giriş,
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı hizmetleri.
Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES
Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES Destekleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı hizmet sayfasında üç başlık altında GENÇDES destek hizmetleri başvur linkleri bulunmaktadır.

  • GENÇDES Eser Üretim Desteği
  • GENÇDES Etkinlik ve Proje Desteği
  • GENÇDES Sanatsal Faaliyet Desteği

Başvuru yapılacak alan seçildikten sonra kimlik doğrulaması yapılır ve ilgili alanın başvuru sayfası olan Kültür Bakanlığı’na ait olan uygulamaya giriş yapılmış olunur.

Açılan uygulamada istenilen bilgiler eksiksiz olarak verilip başvuru sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 4 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın