Gemi Ruhsat Bilgileri Sorgulama - E-Devlet Türkiye

Gemi Ruhsat Bilgileri SorgulamaTeknolojinin gelişmesi ile pek çok elektronik alet insanların hayatına girmiştir. Bunlardan birisi de akıllı telefonlardır. Özellikle internet tabanlı hizmetlere ulaşmakta oldukça fazla kolaylık sağlayan bu cihazlar, gündelik yaşam ile ilgili birçok işlemi pratik bir şekilde gerçekleştirme imkanı sunmaktadır. İnternet ve elektronik cihazlardaki bu gelişme ve değişmeye ek olarak pek çok sanal hizmet ve uygulama da faaliyete geçmiştir. Bahsedilen bu uygulamalardan birisi e-Devlet hizmetidir.

E-Devlet Hakkında

E-Devlet, adından da anlaşılacağı gibi devletin vatandaşlarına sunduğu sanal hizmet sistemidir. Bu sistemin amacı, kamu kurum ve kuruluşlarının internet sitelerini bir noktada buluşturmak ve buradan vatandaşlara hizmet sunmaktır. E-Devlet sistemine giriş yapan vatandaşların ilgili kurumdan almaları gereken hizmet sanal olarak sunulmakta, böylelikle hem zaman tasarrufu hem de hızlı hizmet amaçlanmaktadır.

Nasıl Üye Olunur?

E-Devlet hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların herhangi bir başvuru ya da üyelik gerçekleştirmesi gerekmemektedir. Mevcut TC kimlik numarası ve herhangi bir PTT şubesinden temin edilebilen e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Neredeyse tüm devlet hizmetlerine ulaşmanın mümkün olduğu bu sistemde, gemi ruhsat bilgilerini sorgulama işlemi de gerçekleştirilmektedir.

Ruhsat Nedir?

Herhangi bir resmi işte veya işlemde, çalışmaların başlatılabilmesi için ilgili kurumlara başvurarak elde edilen izin belgesine ruhsat denir. Bina yapma, iş yeri açma, araç satın alma gibi birçok çeşidi olan bu izin belgesinin bir türüne de gemi ruhsatı denir. E-Devlet sistemiyle gelen yeniliklerden birisi de internet üzerinden bu ruhsatın sorgulanabilme imkanıdır.

E-Devletten Gemi Ruhsatı Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • PTT şubesinden alınan şifre ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yardımıyla türkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet sistemine giriş yapılır
  • Açılan ana sayfanın en üst bölümünde yer alan arama kutucuğuna ‘gemi ruhsatı bilgileri sorgulama’ yazılır ve açılan ilgili başlığa tıklanır
  • Sistemin otomatik olarak Tarım ve Orman Bakanlığı veri tabanına yönlendirmesi beklenir
  • Kısa bir süre beklemenin ardından açılan ekranda kişinin mevcut gemi ruhsatı ile ilgili bilgileri görmesi mümkündür
  • Ayrıca bu belgenin çıktısını almak için de bilgilerin yer aldığı sayfanın sağ üst bölümündeki ‘yazdır’ butonuna tıklamak yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın