Gelir Testi Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?


Hiçbir şekilde sigorta bağlılığı olmayan kişiler, ailelerinin üzerinden sağlık sigortasından yararlanabiliyorlar. Genel Sağlık Sigortası (GSS) olarak adlandırılan hizmetten, kişilerin faydalanabilmesi için öncelikle SGK gelir testi istenmektedir. Bundan dolayı çoğu kişinin kafasında bazı soru işaretleri oluşmuştur. Gelir testi nedir, gelir testi nerede yapılır, sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi, kişinin ailesinin maddi durumunu ölçmek için yapılan bir araştırmadır. Genel Sağlık Sigortası, her vatandaşın sağlık hizmetlerinden yararlanması adına kurulmuş bir hizmet yapısıdır. Genel sağlık sigortasının ailede kim adına olacağı ya da prim miktarını belirlemek için de gelir testi işlemi yaptırılması gerekir. Gelir testi sonucunda aile içinde kişi başı denk gelen aylık miktar, ödenecek olan primin değerini belirlemektedir.

Gelir testi yapılmasındaki bir diğer amaç; prim ödeyemeyecek durumda olan aileleri belirlemek ve devlet yardımı sağlamaktır. Hane içindeki kişi başına düşen gelir miktarı 1/3 asgari ücretin de altındaysa, prim ödemesi istenmemektedir.

SGK gelir testi
SGK gelir testi

Gelir Testi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Gelir testi sorgulama işlemi için bağlı olduğunuz kaymakama başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kaymakamlık tarafından verilen belgeler, muhtardan onayı alındıkta sonra 2 adet vesikalık ve kimlik fotokopisini kaymakamlığa iletmelisiniz. Belge tesliminden sonra yoğunluğa bağlı olarak süre uzayabilmektedir, genellikle 15 gün içerisinde sonuç açıklanmaktadır.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

SGK gelir testi sorgulama işlemi, başvuru yapılan kaymakamlıktan öğrenilebilmektedir. Aynı zamanda SGK ilçe ya da il müdürlüklerinden de bilgi alabilirsiniz. Bunların yanı sıra gelir testi sorgulama e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

SGK gelir testi sorgulama

e-Devlet Üzerinden Gelir Testi Sorgulama

Gelir testi sorgulama yapmak için e-Devlet hesabınıza giriş yapın. e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan arama kutusuna “Gelir testi” yazabilir ve çıkan sonuçlardan “Gelir testi sorgulama” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Gelir testi işlemi genel sağlık sigortasıyla ilgilidir, fakat Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından işlem yapılır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet üzerinden de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait hizmetleri sıraladığınızda gelir testi sorgulama karşınıza çıkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın