Geçici Kimlik Belgesi SorgulamaGeçici Kimlik Belgesi Nedir?

Geçici kimlik, bir nedenden dolayı kimlik kartı çıkartmak isteyen kişiye kimlik kartı çıkarım süresince mağduriyet yaşamaması için 15 günlük bir süreyi kapsayan ve kimlik yerine geçen belgedir. Herhangi bir sebeple kimlik kartı çıkarmak için başvuruda bulunan bir kişiye sadece 15 gün süre ile geçerli olmak üzere verilen belgedir. Kişinin kimliğinin kaybolması, eski nüfus cüzdanın tahrip olması, çalınması veya değişik nedenler ile olmaması durumunda geçici kimlik belgesi verilir. Eski sistemde nüfus cüzdanı çıkartım süresi günümüzde olduğu kadar uzun olmuyordu. Değişen kimlik kartı ile bu süreç üç aya kadar bile çıkabilmektedir. Kimlik kartları PTT ile kişilerin evlerine kadar götürülüyor. Bu zaman zarfında da kişinin mağduriyetinin giderilmesi adına geçici kimlik belgesi veriliyor. Daha önceki uygulamaya göre Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü 10 güne kadar geçici kimlik belgesi veriyordu anca bu süre 15 güne çıkarılmıştır. Eğer kimlik kartınız elinize 15 gün içinde ulaşmaz ise tekrar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne giderek 15 günlük daha geçici kimlik belgesi talep etme hakkınız bulunmaktadır. Geçici kimlik belgesi yeni kimlik belgesi nüfus cüzdanı yerine geçer ve tüm işlemler de kullanılabilir. Kimlik kartından bir farkı yoktur.

Geçici Kimlik Belgesi Nasıl Çıkarılır?

Geçici kimlik belgesi, T.C. Kimlik Kartını almak için başvuru yapacağınız İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek alınır. Her nüfus müdürlüğünce bu hizmet verilmemektedir. Eğer geçici kimlik belgesine ihtiyaç haliniz olduğunu belirtmezseniz (kayıp, çalıntı, tahrip olmuş nüfus cüzdanı) geçici kimlik belgesi almanız zorlaşabilir. Yeni kimlik belgesi için başvuru yapabilirsiniz ancak bu ihtiyaç halini vurgulamazsanız dişer işlemeniz gerçekleşmeyebilir.

E Devlet’te geçici kimlik belgesi sorgulama aşamaları

1- E devlete giriş yapılır

2- E devlet üzerinden istenen kimlik bilgileri yazılarak giriş sağlanır.

3- E devlet Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığına girilir.

4- E-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler başlığının altından Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama alt başlığına giriş yapılır.

5- Sağ alt köşede bulunan sorgula butonuna tıklanarak sorgulama gerçekleştirilir.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın