Geçici Kimlik Belgesi DoğrulamaGünümüzde online işlemlerle kamu kuruluşları ile olan işlerinizi istediğiniz yerden istediğiniz zaman yapmanız mümkün. Devlet ile vatandaşın buluştuğu e-Devlet Kapısı pek çok hizmetin kolay bir şekilde sunulduğu bir ortam yaratmaktadır. Devlet işlerinizi internetten yapabilmek ve takip edebilmek için, T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi bilmeniz yeterlidir.

E- Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubelerinden, 2 lira karşılığında alabilirsiniz.

Geçici Kimlik Belgesi Nedir?

Kimlik belgenizi herhangi bir sebepten( kaybolma, süresi dolma, yıpranma) dolayı tekrar çıkarmak istediğiniz durumlarda, kullanmak zorunda olduğunuz geçici belgedir. 15 gün süre için geçerlidir. Yeni sisteme göre yeni kimlik belgeleri adrese teslim edilmektedir. Bu süre zarfında kimliksiz kalmamak için böyle bir belgeye gereksinim duyulmuştur.

Geçici Kimlik Belgesi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanının kullanılması gereken her durumda geçerlidir. Ayrıca ÖSYM Kurumu tarafından yapılan sınavlarda kimlik belgesi olarak kullanılabilir.

Geçici Kimlik Belgesi Nasıl Temin Edilir?

Geçici kimlik belgenizi, yeni kimlik belgesi için başvurduğunuz ilçe nüfus müdürlüklerinden alabilirsiniz ya da e-Devlet Kapısı üzerinden geçici kimlik belgesi sorgulama ve geçici kimlik belgesi doğrulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama İşlemi Ne Demektir?

Geçici kimlik belgesi doğrulama işlemi, kimlik belgenizle hizmet alacağınız kurum tarafından yapılır. Şöyle ki, geçici kimlik sorgulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra oluşturacağınız sonuç belgesi üzerindeki barkod numarası ve kimlik numarası ile gereken kurum ve kuruluşa gittiğinizde; görevliler, Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama işlemi yaparak bilgilerinizin doğruluğundan emin olur.

Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama İşlemi e-Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl Yapılır?

  • www.turkiye.gov.tr adresine girilir.
  • T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi bilgileri girilir. “Sisteme Giriş” butonuna basarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • Ana sayfadaki arama butonuna ”geçici kimlik belgesi doğrulama” yazınız.
  • Bu işlemi yapabilmeniz için elinizde barkot numarası olması gerekmektedir. Barkod numarasını geçici kimlik belgesi sorgulama işleminden elde edeceksiniz.
  • Doğrulama işlemini yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın