Firma Yetki Belgesi Sorumlu Kişi Sorgulaması (Gerçek Kişi) Nasıl Yapılır?


Bugün pek çok sorgulama ve doğrulama işlemi gibi firma yetki belgesi sorgulama işlemi de internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Devlet dairelerinde harcanan zamanlara, beklenen uzun kuyruklara ve taşımak zorunda kalınan tomar tomar evraklara artık ihtiyaç duyulmuyor.

Günümüzde birçok evrak işi gibi şirket belgesi nereden alınır sorusunun cevabı da oldukça basit. Tek yapmanız gereken e-Devlet sistemi üzerinden doğru yolu izlemek ve işleminizi tamamlamak. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken ise T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanız olacaktır. Herhangi bir şifreniz bulunmuyorsa PTT şubelerinden konuyla ilgili yardım alabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra şirket yetki belgesi sorgulaması yapmak hızlı ve kolay tamamlanmaktadır.

Firma Yetki Belgesi Sorgulama
Firma Yetki Belgesi Sorgulama

Firma Yetki Belgesi Nedir?

Gerçek ya da tüzel kişilere ait ticari araçların yolcu ve yük taşıması için alması gereken izni veren belgeye firma yetki belgesi adı verilmektedir. Bu belge Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilmektedir. Firma yetki belgesi, araç türü ve kullanım biçimine göre iki şekilde düzenlenmektedir.

Şirket Yetki Belgesi Neden Alınır?

Şirket yetki belgesi, bir şahıs adına alınmış ve bir şirkete ait olan her türlü araç sürücülerinin bulundurması gereken bir belgedir. Bir şirket için alınmış araç hangi amaçla kullanılıyor olursa olsun bu belgeyi almak zorundadır.

Şirket Yetki Belgesi
Şirket Yetki Belgesi

Şirket Yetki Belgesi Nereden Alınır?

Şirket yetki belgesi, belgeyi alacak kişi ya da firmanın bulunduğu ilin bağlı olduğu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yapılarak alınmaktadır.

Firma Yetki Belgesi Sorgulama Gerçek Kişi
Firma Yetki Belgesi Sorgulama (Gerçek Kişi)

Firma Yetki Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Şirket yetki belgesi nereden alınır, adımını tamamladıktan sonra belgenin sorgulamasını yapmanız gerekirse izlemeniz gereken yol hayli basittir. Gerçek ve tüzel kişiler için firma yetki belgesi sorgulaması e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra ise şu adımları takip etmelisiniz:

  • Ana sayfada bulunan “Kurumlar” bölümünü seçin.
  • Bu bölümde yer alan “ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı” seçeneğine tıklayın.
  • Bakanlık bünyesindeki hizmetler listesi içerisinden “Firma Yetki Belgesi Sorumlu Kişi Sorgulama(Gerçek Kişi)” hizmetini seçin.
  • Yetki belgesi seçimini tamamlayın.
  • Açılan yeni sayfada yetki belgesine dair bilgilere ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın