Firma Sorgulama Nasıl Yapılır?


Türk Ticaret Kanunu gereğince 41 ve 54’üncü maddelerde, ticari işletme/işletmelerin kullanmakla yükümlü oldukları belirli bir ticaret unvanı ile ilgili olan hükümler yer almakta ve buna göre de, gerçek kişi olanların ticaret unvanının ad ile soyadlardan meydana gelmesi, ad ile soyadın herhangi bir kısaltma olmaksızın yazılması gerekmektedir.

Ticaret Odası Firma Sorgulama
Ticaret Odası Firma Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gerçek kişiler tarafından seçilen ticaret unvanları, faaliyet gösteren başka bir gerçek kişi ile aynı olamaz fakat gerçek kişilerin karışmaması adına unvana ilave yapılabilir.

Bu nedenle ilk defa seçeceğiniz unvan için benzersiz bir seçim yapmanız gerekmektedir. Seçmiş olduğunuz unvanın tek olup olmadığını veya diğer bir deyişle, sizin bu unvanı kullanıp kullanamayacağınızı öğrenmek için firma isim hakkı sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Peki, firma adı sorgulama nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını verecek olursak eğer Ticaret Odası firma sorgulama için uygun bir seçenek olacaktır, diyebiliriz fakat bunun dışında da firma ismi sorgulamak için başka yollar mevcuttur.

Firma İsim Hakkı Sorgulama
e-Devlet Üzerinden Firma İsim Hakkı Sorgulama

Firma Sorgulamanın Diğer Yolları Nelerdir?

Ticaret Odası’ndan yapılabilen firma isim hakkı sorgulama, günümüzde pek çok işlemin online olarak halledilebilmesine olanak tanıyan e-Devlet platformu üzerinden de gerçekleştirilebilir. E-Devlet platformu üzerinden isim hakkı sorgulama hizmetini kullanabilmek için izlemeniz gereken yollar aşağıda madde halinde belirtilmiştir.

  • Öncelikle e-Devlet platformunun resmi internet sitesine erişmeli ve T.C. kimlik numaranız ve size özel verilmiş olan şifreniz ile giriş yapmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa veya unuttuysanız, size en yakın PTT şubesinden şifre alabilir veya şifrenizi yenileyebilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra arama kutusuna “Ticari İşletme ve Şirket Sorgulama” yazmalı ve açılan sayfada “Aranacak Yer” kısmındaki “MERSİS No”, “Vergi No” ve “Sicil No” olmak üzere üç farklı seçenekten birini seçmeli, aranan kelime kısmını da gerekli bilgiyle doldurduktan sonra “Ara” butonuna basmalısınız.
  • Bu işlem sonucunda yeni açılan sayfada istediğiniz bilgiler görüntülenecektir.
Firma Adı Sorgulama
e-Devlet Üzerinden Firma Adı Sorgulama

Böylelikle, bu hizmeti kullanarak Merkezi Sicil Kayıt Sistemi üzerinde kayıtlı bulunan firmalar içerisinde gereken aramayı yapabilir ve çıkan sonuçlar neticesinde seçmiş olduğunuz unvanın benzersiz olup olmadığını veya başka şahıslar tarafından aktif olarak kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 9 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın