Firma Acente Sorgulaması Nasıl Yapılır?Firma acente sorgulama devletin ücretsiz olarak sunduğu e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için sadece internet ve internet bağlantısına sahip bir cihaz yeterli olacaktır. Acente sorgulama işlemi aşağıda belirttiğimiz listedeki gibidir.

Firma Acente Sorgulama İşlemi (E-Devlet üzerinden)

  1. İlk olarak cihazınızdaki internet tarayıcısına girişi yapın. Ardından internet tarayıcınızdaki arama motoruna https://www.turkiye.gov.tr/ adresini giriş yapın.
  2. Giriş yapmanızın ardından firma sahibinin kimlik bilgileri ile e devlet sistemine giriş yapın.
  3. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-devlet sisteminin arama motoruna ulaştırma ve altyapı bakanlığı Firma Acente Sorgulama (https://www.turkiye.gov.tr/kugm-firma-acente-sorgulama?submit) yazın ve ekranda karşınıza çıkan seçeneğe tıklayarak ilgili sayfaya giriş yapın.
  4. Karşınıza çıkacak sayfa da “Vergi no/Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası” kısmına firmanızın vergi numarasını ya da firma sahibinin vatandaşlık numarasını girin.
  5. Bilgilerden birini girdiğiniz halde ilgili belgeler karşınıza çıkacaktır. Eğer girdiğiniz bilgiler yanlış ya da firmanız henüz sistemde kayıtlı olarak mevcut değil ise “girilen değerlere göre listelenecek kayıt bulunamadı” uyarı alacaksınız. Girdiğiniz sayfada eğer acente bilgileriniz ya da vatandaşlık numaranız doğrulandıysa karşınıza gelecek olan ekranda acenteniz ile alakalı bilgilere erişebilir ve bu bilgilerin çıktısını alabilirsiniz.
Firma acente sorgulama
Firma acente sorgulama

E-devlet üzerinden acente sorgulamanın yanı sıra levha numarası onaylanmış acente bilgilerini Türkiye odalar birliği ve borsalar birliği internet sitesi üzerinden de sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Aşağıda belirttiğimiz listede bu işlemin aşamaları bulunmaktadır.

Türkiye Odalar Birliği ve Borsalar Birliği Firma Acente Sorgulama İşlemi

  1. İnternet tarayıcınızın arama motoru kısmına TOBB internet adresini girerek ilgili sayfaya giriş yapın.
  2. Sistemin sorgulama sayfasına giriş yapmanızın ardından karşınıza çıkan formda sizden 4 farklı bilgi istenecektir. Bunlar, Acente unvanı, Levha numarası, Vergi numarası, İl, kısımlarını acente bilgilerinize uygun olarak girmenizin ardından sayfanın en sağında bulunan “ara” butonuna tıklayarak sorgulamak istediğiniz acentenin bilgilerine ulaşabilirsiniz ve bu bilgileri çıktı/pdf formatında elde edebilirsiniz.
  3. Ayrıca “Tüzel acente listesi” ve “Gerçek acente listesi” bilgilerine de aynı site üzerinden ilgili sayfada üzerine tıklayarak ulaşabilir ve bu acente bilgilerini fiziksel olarak elde edebilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 1 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın